1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Przyszłość mobilnego Windowsa? Te ogłoszenia o pracy dają kilka odpowiedzi

Microsoft nadal dba o swój Windows 10 Mobile, szuka nowych dróg rozwoju

Windows 10 w wersji na telefony komórkowe istnieje coraz bardziej… teoretycznie. Microsoft się jednak nie poddaje i, tak jak deklarował, rozwija system dalej mimo iż mało kogo to już obchodzi.

Rezygnacja z Windows Phone i dostosowanie Windows 10 do telefonów komórkowych to w zasadzie najlepsze co mógł zrobić Microsoft, by zadowolić tych nielicznych użytkowników zainteresowanych posiadaniem w swoim telefonie platformy Microsoftu. Czemu?

Ponieważ w gruncie rzeczy to ten sam system co w wersji na PC i tablety, różni się tylko powłoką, stosem GSM i obsługą procesorów ARM. A to oznacza, że koszt jego dalszego rozwoju i utrzymania jest relatywnie znikomy. Wszystkie modyfikacje kodu bardzo popularnej i zdecydowanie wartej utrzymania i rozwoju wersji tabletowo-pecetowej trafiają również do wersji na telefon.

No ale dość tego wstępu, czas na wieści z Redmond związane z Windows 10 Mobile.

„Szukamy człowieka, który będzie nas kwestionował w sprawie rozwoju Windows 10 Mobile”.

Ogłoszenie o pracę o mniej więcej takiej treści opublikował Microsoft. Firma szuka dwóch osób na stanowiska program manager oraz senior program manager (wybaczcie brak tłumaczenia, ale korporacyjny slang leży poza moim lingwistycznym pojmowaniem), którzy mają zająć się mobilnym Windows 10 w nieco inny sposób.

Osoby te mają zestawiać wizje Microsoftu na Windows 10 Mobile z rynkowymi realiami. Ma dbać o to, by system spełniał wymagania korporacyjnych klientów, operatorów komórkowych, partnerów sprzętowych i konsumentów, a zarazem by nadal wpasowywał się w wizję uniwersalności platformy i jednolitego rozwoju i współpracować z producentami sprzętu, w tym ale i nie tylko z działem sprzętowym Microsoftu.

Osoby te będą odpowiedzialne za rozwijanie modułów odpowiedzialnych za zarządzanie flotą urządzeń, mechanizmy aktualizacji systemu, bezpieczeństwo systemu i obsługę sprzętu.

Co to oznacza? Przyznam, że nie jestem pewien

Na razie wiemy kilka rzeczy „na pewno” (cudzysłów, bo informacje te nie pochodzą z komunikatów Microsoftu a od dziennikarzy którym ufam), że Microsoft pracuje nad wyeliminowaniem ostatnich różnic pomiędzy wersją Mobile a pozostałymi. A więc nad jedną wspólną powłoką. Wiemy też z tych samych źródeł, że prowadzone są prace nad bardziej funkcjonalnym pulpitem wyświetlanym po podłączeniu telefonu do monitora, w tym nad wyświetlaniem aplikacji w oknach.

Nie jestem jednak pewien czym właściwie miałaby się ta osoba zajmować. Wiem, śmiesznie to brzmi w kontekście poprzedniego paragrafu w którym wypisałem zakres odpowiedzialności, tyle że tak jak mobilnemu windowsowi można zarzucić wiele, tak jeśli chodzi o mechanizmy do zarządzania, aktualizacji i bezpieczeństwa to tu jest co najmniej świetnie i nie to jest problemem tej platformy.

Zakończę więc tę notkę banalnym pożyjemy, zobaczymy. Na razie spodziewać się należy w okolicach maja aktualizacji dla twórców (tak ją nazywa Microsoft) na telefony komórkowe. Którą omówię dokładnie bliżej jej premiery.