REKLAMA

Następcy Surface Booka i Surface Pro 4 coraz bliżej. Oto wszystko, co już o nich wiemy

Coraz więcej mi znajomych i związanych z Microsoftem osób daje wyraźnie do zrozumienia, że firma lada moment zaprezentuje nowe urządzenia Surface. Co powinni mieć następcy aktualnie sprzedawanych urządzeń?

17.03.2017 15.30
Microsoft pokazał nowy sprzęt
REKLAMA
REKLAMA

Surface to trzy główne produkty: Book, Pro i Studio oraz gama akcesoriów im dedykowanych. Marka, sama w sobie, w bezpośredni sposób ma znikome znaczenie dla rynku. Pośrednio jednak wpływa na świat komputerów osobistych, bowiem partnerzy Microsoftu, wykorzystujący Windows 10 w swoich urządzeniach, mają dostęp do własności intelektualnej giganta z Redmond.

Dlatego właśnie po każdej premierze Surface’ów nowej generacji pojawiają się ich klony. Microsoft swoimi urządzeniami chce stymulować rynek, by wszystkie pecety z Windowsem były jeszcze ciekawsze i jeszcze bardziej innowacyjne.

Wiedząc to, warto się zastanowić nad tym, jacy właściwie będą następcy Surface Pro 4 i Surface Booka, skoro ich premiera ma się odbyć już niebawem. Najpierw sprawdźmy internetowe plotki. Przy czym zaznaczam, że żadna z nich nie pochodzi ze źródła, któremu ufam. Starałem się jednak wybierać te z poważniejszych serwisów informacyjnych.

Plotka nr 1: Surface Book przestanie być hybrydą.

microsoft-surface-book-1 class="wp-image-426319"

Co prawda nie chce mi się w to wierzyć, ale Surface Book ma przestać być urządzeniem hybrydowym, jak twierdzi Digitimes. Urządzenie ma być laptopem z relatywnie typowym zawiasem, który nie pozwala odczepić wyświetlacza od klawiatury. Dzięki temu Surface Book ma być tańszy i ma dzięki temu przestać przyćmiewać linię produktową Surface Pro.

Plotka nr 2: Surface Book 2 jest już w masowej produkcji.

Surface Book 5 class="wp-image-426599"

Ponownie, informacja od Digitimes. Według informacji z tego serwisu, następca Surface Booka jest już masowo produkowany. Microsoft, według informacji tej redakcji, ma ogłosić istnienie tego komputera za miesiąc, a do sprzedaży Book 2 ma trafić „w tym roku”.

Plotka nr 3: Surface Pro 5 z procesorem Kaby Lake lub… Ryzen.

Surface Pro 5 Surface Book 2 class="wp-image-551762"

Ta należy do moich ulubionych z uwagi na „źródło”. Co prawda nie wiemy tego, ale zakładamy, że jedną z oczywistych nowości w Surface Pro 5 będzie wymiana procesora Intel Core „Skylake” na „Kaby Lake”. Tymczasem internauci znaleźli bardzo ciekawy product placement w zwiastunie filmu Obcy: Przymierze. W 43 sekundzie widać w nim Surface’a Pro opatrzonego logotypami AMD. Pamiętajmy jednak, że lokowanie produktu w filmie pochodzi tylko od AMD, a Surface Pro mógł zostać wykorzystany wyłącznie w charakterze rekwizytu.

Surface Pro 5 i Surface Book 2: a na co ja czekam?

Surface-Pro-4-LK-7 class="wp-image-541054"
REKLAMA

Nie mogę się wypowiadać na temat Surface Booka, bo w życiu nie używałem go dłużej niż przez 10 minut na jedno podejście. Wiem jednak, co mi najbardziej przeszkadza w moim Surface Pro 4. Po pierwsze, choć Pro 4 ma dzięki temu zgrabną, kompaktową konstrukcję, byłbym skłonny pójść na pewne kompromisy, by zyskać dodatkowe, drugie złącze USB. Po drugie, dużo ważniejsze, Surface Pro 4 to tablet, który po odłączeniu od zasilania i podczas normalnej pracy biurowej (Edge, Word, kilka prostych aplikacji UWP) rozładowuje mi się już po czterech do pięciu godzin.

To słaby wynik, zdecydowanie wymagający poprawy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA