REKLAMA

Facebook przestanie działać na starych smartfonach. Czas wymienić sprzęt na nowy

Już niebawem Facebook oraz Facebook Messenger przestaną działać na starszych smartfonach. Będzie można je uruchomić wyłącznie w przeglądarce internetowej.

27.03.2017 09.35
Facebook przestanie działać na starych smartfonach
REKLAMA
REKLAMA

Facebook zamierza od 1 kwietnia całkowicie porzucić wsparcie dla starych wersji swoich aplikacji mobilnych. Z tego powodu najstarsze wersje programów przestaną działać, nie będzie można się do nich zalogować.

Problem ten dotyczy przede wszystkim posiadaczy smartfonów z Androidem używających Facebooka w wersji v55 (listopad 2015) oraz Messengera w wersji v10 (sierpień 2014). Osoby używające systemów Android 4.0 Ice Cream Sandwich i nowszych powinny bez problemu zaktualizować program za pośrednictwem sklepu Google Play.

W gorszej sytuacji są osoby korzystające ze starszych systemów operacyjnych Google.

Nieliczni użytkownicy Androida w wersji starszej niż 2.3 Gingerbread będą mogli korzystać z serwisu wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Nowsze wersje aplikacji Facebook oraz Messenger nie są zgodne z tą wersją oprogramowania. Użytkownicy Androida 2.3 Gingerbread powinni z kolei przesiąść się na aplikacje Facebook Lite oraz Messenger Lite.

W przypadku systemów iOS wsparcia zostaną pozbawione znacznie bardziej wiekowe programy: Facebook for iOS w wersji z października 2011, Facebook for iPad w wersji v26 (październik 2011) oraz Messenger w wersji v8 (czerwiec 2014). Jednocześnie wsparcie stracą wcześniejsze wersje wyżej wymienionych programów. Należy je zaktualizować do nowszej wersji.

Użytkownicy Windows Phone'ów nie będą mieć dostępu do żadnej aplikacji Facebooka.

Aplikacje tworzone z myślą o tych systemach zostaną porzucone. Facebook zachęca użytkowników do przesiadki na Windows 10 Mobile, ale nie wszystkie smartfony z systemem Microsoftu otrzymały aktualizację do nowszej wersji systemu. Przykładem takiego urządzenia jest chociażby leżąca w mojej szufladzie Lumia 920 wydana pod koniec 2012 roku, czyli pierwszy sztandarowy model z Windows Phone 8.

Osobiście użytkownikom smartfonów z Windows Phone polecam przesiadkę na Androida lub iOS, a nie pakowanie się w kolejne urządzeni system Microsoftu. Jest to oprogramowanie przestarzałe i niezbyt przyszłościowe. Deweloperzy już teraz są nim niespecjalnie zainteresowani i sytuacja ta będzie się z każdym miesiącem pogłębiać. Mocnym argumentem, który potwierdza ten trend,  jest chociażby fakt, że nawet sam Microsoft usunął z systemu Windows Phone wsparcie dla swojego sztandarowego komunikatora – Skype. Ten jest dostępny dla Androida, iOS oraz Windows 10.

Drodzy posiadacze smartfonów z Windows Phone. Oficjalnie przyszedł najwyższy czas na zmianę telefonu lub chociaż aktualizację oprogramowania, jeżeli ta jest możliwa. Już teraz wasze smartfony przestają pełnić swoje podstawowe funkcje. A z czasem będzie tylko gorzej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA