1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Social media

Nowy poziom spamu na Facebooku, którego za nic nie da się wyłączyć

Facebook od kilku dni na siłę mnie uszczęśliwa i co chwilę wysyła mi powiadomienia o wydarzeniach organizowanych przez polubione strony. Powoli już dostaję szewskiej pasji, bo nie da się tego za cholerę wyłączyć.

facebook

Zazwyczaj kolejne zmiany na Facebooku kwituję wzruszeniem ramion. Czy to nowości w interfejsie, czy to kolejne zbędne funkcje w Messengerze, zwykle bardzo szybko przyzwyczajam się do takich dodatków. Czasem zacznę ich używać, czasem kompletnie zignoruję.

Obok nowych powiadomieniach o wydarzeniach trudno jednak przejść obojętnie.

Trudno powiedzieć na ile to szeroka zmiana, a na ile to moje konto padło ofiarą testów A/B, ale od kilku dni kilka razy dziennie padam ofiarą powiadomień o wydarzeniach tworzonych przez śledzone przeze mnie strony. Przez kilka dni nie trafiłem w dodatku na żadne, które mogłoby mnie chociaż w małym stopniu zainteresować.

Wcześniej takich powiadomień albo nie było, albo nie zwracałem na nie uwagi.

Powiadomienia o wydarzeniach na Facebook jak wyłączyć

Jestem w stanie uwierzyć, że twórcy takiego sytemu powiadomień przyświecała słuszna idea. Skoro polubiłem stronę, to jestem potencjalnie zainteresowany wydarzeniami przez nią organizowanymi. Tyle teorii, bo w praktyce tylko mnie takie powiadomienia irytują.

Coś musi być na rzeczy, bo Facebook teraz wyświetla stale na liście skrótów liczbę przy wydarzeniach.

Powiadomienia o wydarzeniach na Facebook jak wyłączyć

W przypadku pozostałych sekcji liczba sygnalizuje nieprzeczytane powiadomienia i znika po zapoznaniu się z nimi. Przy wydarzeniach liczba dotyczy nadchodzących eventów, którymi użytkownik jest zainteresowany.

Przy sprawdzaniu jak wyłączyć te nieszczęsne powiadomienia zmienił się wygląd strony eventów. Pojawiły sie nowe listy polecanych itp.

Powiadomienia o wydarzeniach na Facebook jak wyłączyć

Nie znalazłem jednak nigdzie opcji wypisania się z subskrypcji wszystkich takich powiadomień. Powiadomienia można wyłączyć z poziomu komputera w ustawieniach, ale tylko dla konkretnej strony.

Powiadomienia o wydarzeniach na Facebook jak wyłączyć

Można to zrobić też z poziomu fanpage'a, co wyłączy wszystkie powiadomienia o eventach i transmisjach na żywo.

Powiadomienia o wydarzeniach na Facebook jak wyłączyć

Problem w tym, że trzeba powtarzać to dla wszystkich polubionych stron! W ustawieniach powiadomień można zbiorczo wyłączyć tylko te o transmisjach na żywo.

Powiadomienia o wydarzeniach na Facebook jak wyłączyć

Swego czasu niektórzy moi niesforni znajomi zapraszali mnie (a zapewne też wszystkich innych swoich znajomych...) jak leci na wszystkie organizowane przez siebie eventy. Oczywiście nie bacząc na to, czy to może odbiorcę zainteresować lub czy chociaż mieszka w tym samym mieście. To się jakiś czas temu skończyło, ale to, co robi teraz Facebook jest jeszcze gorsze.

Po przejrzeniu ustawień skapitulowałem, bo nie umiem tego nowego mechanizmu wyłączyć. Nazwałbym te powiadomienia spamem, ale nie wygląda na to, by strony miały na to wpływ - chociaż kto wie, czy to nie nowy sposób promocji. Najgorsze jest to, że nowy pomysł Facebooka na to, żeby zainteresować użytkowników tą sekcją serwisu - wskazują na to powiadomienia i licznik przy sekcji na ekranie głównym portalu który nie znika - jest chybiony.

Facebook nieco przeszarżował.

Zamiast zachęcić mnie do zainteresowanie się promowanymi eventami przekonał mnie do weryfikacji tego, które ze stron faktycznie powinienem mieć na swojej liście polubionych. Skoro już mam się przeklikać w takim profilu, żeby w rozwijanym menu wyłączyć powiadomienia, to równie dobrze mogę cofnąć polubienie.

Może nie jest to nawet wina twórców stron, ale tylko czekać, aż jakiś social media ninja wpadnie na to, by tworząc fake'owe wydarzenia przypominać swoim fanom o istnieniu strony, która mogła zniknąć gdzieś w mrokach newsfeeda...