REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Nauka

64 przerażające filmy prezentujące broń masowej zagłady. Tak mógł wyglądać koniec świata

Jesteśmy już tak zaawansowani technicznie, że możemy bez większego problemu wysadzić całą naszą cywilizację w powietrze. A te niedawno odtajnione filmy z początków zimnej wojny pokazują, jak blisko byliśmy samozagłady.

17.03.2017
14:58
bomba atomowa wideo
REKLAMA
122 interakcji
dołącz do dyskusji

Gdy bomba atomowa spadła na Hiroszimę a kolejna na Nagasaki, Cesarstwo Japonii nie było jedynym przerażonym nowo zdobytą potęgą Stanów Zjednoczonych krajem. Z uwagą patrzył cały świat. A Związek Radziecki doskonale rozumiał, że by utrzymać swoją pozycję jednego z największych mocarstw, musi zacząć jak najszybciej rozpocząć inwestycje we własne zbrojenia jądrowe.

REKLAMA

Tak zaczął się szaleńczy wyścig dwóch najpotężniejszych mocarstw na świecie, przez dziesięciolecia będących na skraju wojny. Każdy z krajów wynajdował coraz to potężniejsze bomby i coraz doskonalsze środki ich dostarczania do celu.

Według amerykańskiej Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) w kraju tym w latach 1945-1962 powstało około 10 tysięcy zapisów filmowych z testów broni jądrowej. Zapisy te gniły w archiwach, więc LLNL postanowiło je odnaleźć, przenieść do cyfrowego zapisu, przeanalizować i odtajnić.

Do tej pory udało się odnaleźć 6500 filmów. 64 z nich jest już dostępnych na YouTube.

Jak się okazało, misja inżynierów i naukowców z LLNL jest trudniejsza, niż się spodziewano. Nie tylko ze względów formalnych, ale również z uwagi na fatalny stan tych filmów, gdzie część z nich zaczęła ulegać fizycznemu rozkładowi i… śmierdzieć octem, co świadczy o tym, że proces tego rozkładu już się rozpoczął. A to z kolei oznacza, że digitalizacja tych filmów to wyścig z czasem zanim ta stanie się niemożliwa.

Poza celami edukacyjnymi, restoracja tych filmów może też przysłużyć się nauce. Niektóre testy były analizowane, z braku lepszych urządzeń pomiarowych, na oko. I choć materiału filmowego było pod dostatkiem, komputery lepiej radzą sobie z analizą danych wizualnych niż ludzie. Margines błędu pomiarowego mógł wynosić nawet 30 proc., jak dowodzą pierwsze cyfrowe analizy tych materiałów.

Proces restaurowania ma potrwać jeszcze około dwóch lat. Analiza i odtajnienie materiałów jeszcze dłużej. Ale już teraz, na zachętę, dostępnych jest 64 filmów, za darmo, na YouTube. Polecam. Są fascynujące, hipnotyzujące i koszmarne zarazem.

Kraje dysponujące bronią jądrową to:

REKLAMA
 • Stany Zjednoczone
 • Rosja
 • Wielka Brytania
 • Francja
 • Chiny
 • Indie
 • Pakistan
 • Korea Północna
 • Izrael (niepotwierdzone, kraj się do niej nie przyznaje)

Każdy z tych krajów dysponuje zdolnością... no, może nie totalnej anihilacji ludzkiej cywilizacji, ale z łatwością za jednym skinieniem palca może wyeliminować inny kraj w raptem kilka chwil, powodując na dodatek katastrofę ekologiczną o skali globalnej. Coś z tym naszym gatunkiem ludzkim, jego ewolucją i rozwojem poszło bardzo nie tak...

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA