1. SPIDER'S WEB
  2. Motoryzacja
  3. Tech

Ten Bentley jest... tak, dobrze czytacie - elektryczny

Ten Bentley jest… tak, dobrze czytacie – elektryczny

Dwumiejscowy, efektowny roadster od Bentleya, do tego w finalnej wersji prawdopodobnie niesamowicie drogi. Co może siedzieć w takim pojeździe pod maską? Ano wiadomo - silnik elektryczny i akumulatory. 

Tak wygląda koncepcyjny (przynajmniej na razie) EXP 12 Speed 6e, zaprezentowany dziś podczas targów w Genewie.

EXP 12 Speed 6e - Exterior Front 3qtr Scene

Tak, tak, ta "6" z przodu ma świecić podczas jazdy. Oczywiście wersji koncepcyjnej wszystko wolno, więc...

Czemu ma służyć ten dwumiejscowy roadster? Po pierwsze udowodnieniu tego, że może istnieć coś takiego, jak okrutnie wręcz luksusowy samochód sportowy napędzany silnikiem elektrycznym. Ok, wierzymy.

EXP 12 Speed 6e - Interior Cross-Cabin

Po drugie, ma pokazać, że Bentley nie boi się wejść w ten segment, a przy tym jest w stanie przenieść do niego wszystkie swoje największe zalety.

EXP 12 Speed 6e - Exterior Side Profile Studio

Pomijając materiały z najwyższej półki, Bentley umieścił we wnętrzu ekran OLED wysokiej rozdzielczości, zakrzywiony w górnej części.

EXP 12 Speed 6e - Interior High Cabin View

Na zewnątrz natomiast, w cienkich uchwytach, zamiast lusterek ulokowany kamery.

EXP 12 Speed 6e - Exterior Rear 3qtr Studio

Co ciekawe, ani słowem nie wspomniano o parametrach silnika elektrycznego albo akumulatorów. W komunikacie prasowym wspomniano jedynie o "szybkim ładowaniu indukcyjnym".

EXP 12 Speed 6e - Interior Rotary Control

Zasięg? Ładowanie? Moc? Na ten temat Bentley milczy. Tak samo jak na temat tego, czy ten model w tej wersji trafi do produkcji. Na razie jest to "sondowanie reakcji klientów".

Nie ma jednak żadnych wątpliwości co do tego, że Bentley z czasem będzie "uelektryczniał" swoją gamę modelową. Według oficjalnych deklaracji, już w 2018 roku, od modelu Bentayaga, zacznie się wprowadzanie hybrydowych wersji PHEV do oferty. Docelowo każdy samochód Bentleya ma mieć wersję w jakimś stopniu elektryczną.

bentley

Spekuluje się również, że do oferty trafi też mniejszy od Bentayagi SUV, napędzany w całości silnikiem elektrycznym.