REKLAMA

Ile zajmuje nauka funkcji Photoshopa? Według Adobe wystarczy minuta

Znajdź wolną minutkę, a nie pożałujesz. Adobe przygotowało serię króciutkich tutoriali wideo, które uczą, jak wykonać konkretny efekt w Photoshopie.

15.03.2017 13.12
photoshop
REKLAMA
REKLAMA

„Chciałbym nauczyć się Photoshopa, ale nie wiem jak zacząć…”, „już coś tam umiem, ale niewiele…”, „przydałoby się nauczyć czegoś nowego, ale nie mam czasu…”.

Znacie te narzekania? Wiele osób chciałoby opanować Photoshopa, przynajmniej w podstawowym zakresie, ale dziwnym zbiegiem okoliczności, zawsze coś staje im na drodze. Wymówką może być wszystko - brak tutoriali, brak wiarygodnych źródeł, brak czasu.

Adobe przygotowało poradniki dla takich leniuszków.

Adobe photoshop tutorial class="wp-image-551258"

Adobe przygotowało serię filmów instruktażowych, które uczą obsługi Photoshopa. Każdy film trwa minutę i jest osobnym tematem, poświęconym jednej konkretnej czynności.

Taka seria filmów to kapitalna odpowiedź na potrzeby osób, które „chcą, ale nie mogą” nauczyć się Photoshopa. Po pierwsze, trudno o bardziej sprawdzone źródło tutoriali, w końcu tworzy je Adobe, producent Photoshopa. Po drugie, każdy film trwa maksymalnie minutę, więc każdy znajdzie czas na jego obejrzenie. W końcu po trzecie, seria jest dostępna za darmo, na Youtubie.

Seria „Make it Now” jest skierowana do osób, które znają podstawowe narzędzia Photoshopa.

Filmy nie są typowymi tutorialami, gdzie na ekranie śledzimy kursor autora. Na ekranie widzimy tylko kluczowe fragmenty interfejsu.

Konstrukcja materiałów przypomina ciąg logiczny czynności, które trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności, na zasadzie: „dwie warstwy -> mieszanie na „Screen” -> zmniejszenie przezroczystości” -> maska przyciemniająca obraz -> gradient koloru z odpowiednim mieszaniem warstwy”. Właśnie opisałem, jak uzyskać ciekawy efekt podwójnej ekspozycji.

W podobny sposób możemy nauczyć się, jak zrobić fotomontaż z kompozycji dwóch ujęć…

Animowanego gifa…

I plakat z wykorzystaniem szablonu.

Na tym niestety seria się kończy.

REKLAMA

Cztery filmy to dość mało, dlatego mam nadzieję, że nowe materiały będą pojawiać się regularnie. Ja już zasubskrybowałem kanał Adobe Creative Cloud na YouTube, i to samo polecam zrobić wam.

A jeśli krótkie, skondensowane tutoriale nie do końca do ciebie przemawiają, Adobe ma też serię naprawdę długich tutoriali, gdzie pojedyncze filmy trwają nawet około dwie godziny. Przykładem jest np. playlista Compositing in Photoshop CC, która jest zapisem streamów na żywo z Elise Swopes.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA