REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Premiera Windows 10 Creators Update przełożona. I to jest dobra wiadomość

Na szczęście, tym razem aktualizacja nie pojawi się później, a szybciej niż się spodziewano. Przynajmniej na komputerach PC, bo jeśli chodzi o pozostałe urządzenia to… to inna historia.

27.02.2017
10:27
Windows 10 Creators Update to również mnóstwo dobroci dla graczy
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja Windows 10 Creators Update została zapowiedziana w październiku ubiegłego roku z datą premiery określoną „na wiosnę”. Później zaczęto zakładać, na podstawie cyklu wydawniczego Microsoftu a także publikowanych przez różnych blogerów przecieków, że aktualizacja pojawi się w marcu.

Potem, jak wynikało z pierwszych testowych kompilacji, aktualizacja miałaby się pojawić w kwietniu. Świadczyć miał o tym numer wersji, a więc 1704, gdzie pierwszy człon oznacza rok premiery, a drugi miesiąc. W ostatnich kompilacjach testowych pojawiło się jednak oznaczenie 1703.

To oznacza, że Windows 10 Creators Update pojawi się w marcu.

Testowa wersja Windows 10 Creators Update i wszystkie kolejne nie otrzymają już żadnych nowych funkcji. Co więcej, w najnowszych testowych kompilacjach zniknęły wszelkie informacje o tym, że to właśnie testowe wersje systemu. To oznacza, że rozpoczęła się faza ostatnich testów. A więc system jest już w zasadzie gotowy, a kilka następnych wersji - jeżeli się pojawią - będzie miało na celu usunięcie ostatnich błędów i niedoróbek.

Warto jednak pamiętać, że tak jak cykl życia wszystkich wersji Windows 10 jest mniej więcej ten sam, tak Microsoft bardzo często dostarczał na czas wyłącznie wersję dla PC, tabletów i hybryd. Konsole do gier i telefony zaliczały niejednokrotnie mniejsze lub większe opóźnienia.

I choć na razie nie ma na potwierdzenie tego żadnego mniej lub bardziej oficjalnego komunikatu, podejrzewam, że telefony i tym razem, pisząc kolokwialnie, zaliczą obsuwę. Świadczy o tym brak niektórych funkcji, które są już od dawna testowane na PC. Niewykluczone, że na telefonach nie będą już musiały być gruntownie sprawdzane. Podejrzewam jednak, że nadal są jakieś problemy, skoro do dziś tych funkcji nie ma w kompilacjach insiderskich.

Windows 10 Creators Update to nie tylko kosmetyka, zmian będzie wiele.

REKLAMA

I to zarówno w wersji na komputery i tablety, jak i telefony oraz konsole do gier. Omówimy je szczegółowo bliżej ich oficjalnej premiery, dla każdego urządzenia z osobna. Usprawnień będzie wiele, zarówno pod maską, jak i tych od razu widocznych dla użytkownika.

Creators Update będzie zawierał wiele usprawnień dla twórców grafiki trójwymiarowej oraz będzie oferował nowe mechanizmy do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Pojawi się też więcej usług wbudowanych w system i dedykowanych graczom, nowe mechanizmy do współdzielenia informacji z kontaktami, zupełnie nowy moduł aktualizacji systemu, natywna obsługa e-booków, nowe mechanizmy do obsługi aparatów, znaczące usprawnienia w skalowaniu interfejsów aplikacji, nowe API dla aplikacji UWP, grupowanie powiadomień, nowe funkcje zabezpieczające i wiele innych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA