REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Takiego lotu nie było od dekad. SpaceX wyśle dwóch turystów w podróż dookoła Księżyca

W poniedziałek nad ranem polskiego czasu na Twitterze Elona Muska, założyciela firmy SpaceX, ukazał się lakoniczny i tajemniczy wpis. Wiemy już, czego dotyczył.

28.02.2017
8:58
elon musk
REKLAMA
REKLAMA

Zapowiadał on, że wkrótce oficjalnie dowiemy się czegoś na temat następnych działań firmy.

Jak się okazało po mniej więcej dobie, nie dotyczyło to, jak powszechnie podejrzewano, informacji na temat rakiety Falcon Heavy. Ujawniono natomiast, że SpaceX zamierza wysłać załogę składającą się z cywilnych osób w podróż dookoła naszego naturalnego satelity.

W krótkim oświadczeniu prasowym wyjawiono, że dwie (zapewne bogate) osoby zwróciły się do firmy z chęcią odbycia takiego lotu. Wpłaciły one również „znaczący depozyt”, który miał pokryć koszty takiego lotu.

Pierwszy taki lot od dekad.

Lot ma odbyć się pod koniec przyszłego roku, a jego trasa prowadzić będzie z Ziemi dookoła Księżyca i z powrotem na Ziemię. Pojazdem, który to umożliwi, będzie nowy Dragon Crew, którego testy (na początku bezzałogowe) mają odbyć się również w przyszłym roku.

Wnętrze Crew Dragon class="wp-image-547926"
Wnętrze Crew Dragon

Finansowanie Falcon Heavy (rakiety nośnej) oraz Dragon Crew pochodzi w dużej mierze z kontraktów na dostarczanie towarów do ISS. W oświadczeniu SpaceX podkreśliła współpracę z NASA, wyrażając podziękowania i dodając, że oferowanie prywatnych lotów może zmniejszyć koszty kolejnych misji.

REKLAMA

Prywatny lot wystartuje z Kennedy Space Center, w którym znajduje się słynny kompleks startowy 39A. To właśnie stamtąd startowały rakiety Saturn uczestniczące w misjach Apollo. SpaceX wydzierżawiła kompleks w 2014 roku na kolejne 20 lat w celu startów Falcon 9 oraz właśnie Falcon Heavy.

W tej chwili nie wiadomo, kto będzie załogą pierwszego prywatnego załogowego lotu wokół Księżyca. Jeśli misja dojdzie do skutku, będzie to pierwszy taki lot od 45 lat!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA