REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sony Xperia XZ Premium to najlepsza Xperia, jaką do tej pory widziałem

Sony zaprezentowało dziś swój sztandarowy smartfon - Sony Xperia XZ Premium. Jest to rozwinięcie wydanego kilka miesięcy temu modelu Xperia XZ. Nowy sprzęt wygląda jak poprzednik, jednak jest od niego zauważalnie lepszy pod każdym względem.

27.02.2017
8:44
Sony Xperia XZ Premium to smartfon z najwyższej półki
REKLAMA
REKLAMA

Japońska firma trzyma się swojej strategii i w nowym smartfonie zastosowała bryłę obudowy znaną z poprzedniego modelu. Pomijając to, że Sony Xperia XZ Premium jest nieco większa od poprzednika, oba urządzenia wyglądają niemal identycznie. Front smartfonu nie zmienił się ani o jotę. Taki sam pozostał również rozkład przycisków na krawędziach. Tak naprawdę jedyną istotną różnicą między tymi sprzętami jest nieco inne umiejscowienie tylnego aparatu fotograficznego.

sony-xperia-xz-premium-1 class="wp-image-547240"

Nowe smartfony są też wyjątkowo... błyszczące. Ma to swoje dobre i złe strony. Plusem jest, że telefon dzięki temu wygląda spektakularnie i może pełnić rolę lusterka, co spodoba się przede wszystkim płci pięknej. Niestety z tego samego powodu da się na nim zobaczyć wszelkie odciski palców. Sony Xperia XZ Premium to wyjątkowo piękny smartfon, który może szybko stać się koszmarem każdego pedanta.

Trudno za to cokolwiek zarzucić jego jakości wykonania.

Od razu czuć, że mamy tu do czynienia z absolutnie najwyższą półką jakościową. Obudowa jest mocna i świetnie spasowana, zaś ekran oraz plecki urządzenia są pokryte najnowszym szkłem Corning Gorilla Glass 5.

Zabieg ten może nie czyni smartfonu absolutnie odpornym na upadek, ale sprawia, że ryzyko uszkodzenia go znacznie spada. Telefon jest też odporny na zalanie i spełnia normę IP65/68. Oznacza to, że można wynieść go na deszcz lub wylać na niego wodę. Xperia wytrzyma też ewentualny incydent w toaletowej muszli. Sony oczywiście nie zaleca pływania z nim - wspomniana wodoszczelność to raczej ukłon w stronę mniej uważnego użytkownika.

sony-xperia-xz-premium-2 class="wp-image-547241"

Sony Xperia XZ Premium ma zdecydowanie najlepszy wyświetlacz wśród wszystkich zaprezentowanych do tej pory smartfonów. W modelu tym zastosowano 5,5-calowy ekran o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, znanej także jako Ultra HD. Co ważne, ekran wspiera też wysoką rozpiętość tonalną (HDR).

Oznacza to, że materiały wideo wyświetlane na smartfonie i wspierające tę funkcję będą charakteryzowały się lepszą kolorystyką, jasnością oraz kontrastem. Ekran taki zapewni szczegółowy i bardzo ładny obraz. Szkoda tylko, że nie będzie można z niego korzystać w wirtualnej rzeczywistości oraz grach. Jest to jednak zabieg uzasadniony, ponieważ nawet najlepsze mobilne podzespoły mogłyby sobie nie poradzić z renderowaniem grafiki 3D w tak wysokiej jakości.

A skoro już jesteśmy przy podzespołach z wysokiej półki...

...sercem Sony Xperia XZ Premium jest procesor Qualcomm Snapdragon 835, czyli najlepszy i najwydajniejszy układ mobilny dostępny na rynku. Jest on nie tylko ekstremalnie szybki, ale także energooszczędny, ponieważ został wykonany w zupełnie nowej, 10-nanometrowej litografii.

sony-xperia-xz-premium-11 class="wp-image-547250"

Jego szczególnie istotnym elementem jest modem Snapdragon X16, który zapewnia wsparcie LTE Cat. 16 i umożliwia zagregowanie aż pięciu częstotliwości sieci. Dzięki temu smartfon może pobierać dane z sieci z oszałamiającą przepustowością 1 Gb/s i wysyłać je z prędkością 150 Mb/s. To świetne rezultaty, których nie oferują nawet domowe łącza światłowodowe! Oznacza to, że obecnie praktycznie nie da się wykorzystać możliwości Xperii XZ Premium, ale jest to sprzęt ponad wszelką miarę przyszłościowy.

Sony Xperia XZ Premium to pierwszy smartfon, który wykorzystuje najnowocześniejszy, warstwowy typ matrycy Exmor RS ze zintegrowaną warstwą pamięci. Dotychczas takie matryce były obecne tylko w dedykowanych aparatach fotograficznych z wyższej półki. Nowa matryca i system Motion Eye pozwalają na nagrywanie imponującego slow motion w 960 klatkach na sekundę przy jakości 720p.

sony-xperia-xz-premium-4 class="wp-image-547243"

Do tego smartfony mają tryb Predictive Capture, w którym wykonują zdjęcia jeszcze przed naciśnięciem migawki, ale tylko wtedy, gdy wykryją przed obiektywem dynamiczny ruch. Jeśli chodzi o parametry, nowa matryca ma zmniejszoną z 23 do 19 megapikseli rozdzielczość, co pozwoliło zwiększyć rozmiar piksela o 19 proc. Nowy, przeprojektowany obiektyw G Lens ma światło f/2.0. Według Sony jest to optymalna jasność, przy której obraz utrzymuje ostrość nie tylko w centrum, ale i w rogach kadru.

Telefony Sony od dawna słyną z bardzo długiego czasu pracy na akumulatorze.

Co ważne, zazwyczaj nie jest to zasługa użycia ogromnego ogniwa, które często ­­zwiększa grubość i psuje wygląd smartfonu. To kwestia świetnie działającego oprogramowania wzbogaconego o dodatkowe funkcje, do których należy tryb oszczędzania energii o nazwie Stamina.

Sony Xperia XZ Premium class="wp-image-547242"

Także w tym roku Sony postawiło na to rozwiązanie i zastosowało akumulator o pojemności 3200 mAh. Może wydawać się on stosunkowo mały, jednak dam sobie rękę uciąć, że będzie można z niego korzystać co najmniej przez jeden dzień z naprawdę sporym zapasem. Cieszy fakt, że Xperia XZ Premium nie wyłączy się w najmniej spodziewanym momencie, ponieważ telefon odpowiednio wcześnie przypomni o konieczności włączenia trybu Stamina.

Japoński producent chwali się także, że akumulator użyty w Xperia XZ Premium będzie charakteryzować się bardzo długą żywotnością. Główną przyczyną szybkiego niszczenia się ogniw jest ładowanie ich do pełna lub wręcz przeładowywanie ich. Duża część użytkowników podłącza telefon na noc do ładowarki. Ten jest szybko ładowany do oporu, po czym leży „na kablu” aż do rana, a bateria dzień po dniu (a raczej noc po nocy) powoli się psuje.

sony-xperia-xz-premium-6 class="wp-image-547245"

Dlatego Sony Xperia XZ Premium będzie ładować się zaledwie do 90 proc., by pozostałe 10 proc. pojemności akumulatora dopełnić tuż przed obudzeniem się użytkownika. By to zrobić, telefon dopasuje się do jego dotychczasowych przyzwyczajeń, a także skorzysta z informacji o godzinie uruchomienia nadchodzącego alarmu oraz wielu innych zmiennych. Oczywiście tryb ten będzie można ręcznie wyłączyć, na przykład gdybyśmy akurat musieli wstać dużo wcześniej niż zwykle.

Sony Xperia XZ Premium to sprzęt z absolutnie najwyższej półki, który chętnie zobaczyłbym w swojej kieszeni.

REKLAMA

Niestety na kupienie go trzeba będzie poczekać jeszcze około trzy miesiące, ponieważ trafi on na polski rynek na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. Model ten będzie dostępny w kolorach: świetlisty chrom oraz głęboka czerń. Finalna cena urządzenia nie jest znana, jednak sprzęt prawdopodobnie będzie o kilkaset złotych droższy od obecnej na rynku Xperii XZ.

Do Polski niestety nie trafi drugi sztandarowy model Sony, czyli Xperia XZs. W wielkim skrócie, jest to Sony Xperia XZ wyposażona w aparat z modelu Xperia XZ Premium. Szkoda, bo ta propozycja spodobałaby się nico mniej wymagającym użytkownikom, którzy szukają poręcznego telefonu z bardzo dobrym aparatem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA