REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Gigantyczny sukces Pokemon Go. Stworki rozbiły bank

Czy ktoś jeszcze wątpi w to, że Pokemon GO jest niesamowitym sukcesem? To, jak szybko gra Niantic zarobiła miliard dolarów, rozwiewa wszelkie wątpliwości.

02.02.2017
20:34
Pokemon GO
REKLAMA
REKLAMA

[pokemongo-fb]

Pokemon GO w połowie roku szturmem podbiło sklepy z aplikacjami. Już teraz wiemy, że Niantic nie brało jeńców. Ich mobilna produkcja bazująca na kultowych kolorowych stworkach Nintendo okazała się nie tylko hitem wizerunkowym, ale także maszynką do robienia pieniędzy.

Z liczbami przytaczanymi w kontekście Pokemon GO trudno dyskutować.

Gra miała premierę w połowie 2016 roku, ale nie przeszkodziło jej to stać się najlepiej zarabiającą grą mobilną w historii. Produkcja Niantic doszła do pułapu miliarda dolarów w nieco ponad pół roku od swojej premiery.

Pokemon GO pobiła już rekord generując przychody na poziomie 500 mln dol. szybciej niż jakakolwiek inna produkcja mobilna. Wiele osób przewidywało jednak, że hype na łapanie Pokemonów opadnie, a Niantic swoje 5 minut ma już za sobą.

Miliard dolarów - tyle Pokemon GO zarobiło do tej pory zostawiając konkurencję daleko w tyle.

Kolejny kamień milowy monetyzacji Pokemon GO udowadnia, że Niantic nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Chociaż na północnej półkuli jest zima, która zniechęca do zabawy terenowej, to gracze nadal wydają niemałe pieniądze.

Pokemon GO nie tylko udało się zarobić wedle danych analityków z Sensor Tower okrągły miliard dolarów, ale gra również wyprzedziła konkurencję. Jak do tej pory żadnej mobilnej produkcji nie udało się wygenerować tak szybko przychodów na takim poziomie.

Pokemon GO 1 mld Sensor Tower class="wp-image-542631"
źródło: Sensor Tower

Dane dotyczące Pokemon GO wyglądają jeszcze bardziej spektakularnie, jeśli porównać je z innymi liczbami.

Produkcja Niantic zostawiła w tyle jeśli chodzi o dynamikę przychodów takie hity jak Candy Crush Saga, Puzzles & Dragons i widoczną na załączonym wykresie od Sensor Tower grę Clash Royale, która w 7 miesięcy od premiery zarobiła 550 mln dol. Wynik Pokemon GO jest niemal dwukrotnie wyższy.

Jak podaje Tech Cruch, powołując się na dane App Annie, deweloperzy zarobili w 2016 roku w App Storze 35 mld. dol. Pokemon GO dostępne na Androida i iOS w zaledwie pół roku wygenerowało przychody na poziomie 1/35 tej kwoty, chociaż nie jest dostępne w Chinach, jednym z największych krajów świata.

Co dalej z Pokemon GO?

Pomimo świetnych wyników nie ma co się oszukiwać. Pokemon GO największe czasy świetności ma już za sobą. Widać to po spadku dziennych przychodów. W najlepszym okresie gra generowała dziennie 18 mln dol. Teraz jest to poziom 1,5-2,5 mln dol. - co i tak jest dla Niantic przyjemnym strumieniem gotówki.

Nie jest jednak powiedziane, że sytuacja się nie odwróci. Twórcy Pokemon GO nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i mają kilka asów w rękawie. W każdej chwili mogą dodać setkę nowych stworków i zachęcić graczy do dalszej zabawy. Jeśli zrobią to, gdy pogoda w Stanach Zjednoczonych i w Europie się poprawi, to wiele osób może do łapania Pokemonów wrócić.

REKLAMA

A tym samym wrócić do wydawania pieniędzy na mikropłatności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA