REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Świetna aktualizacja Pokemon Bank na 3DS. Dzięki niej złapałem je wszystkie

Pokemon Bank doczekał się aktualizacji. Dzięki niej obsługuje gry Pokemon Sun i Pokemon Moon na Nintendo 3DS. Korzystam z aplikacji już od kilku dni i jestem z niej szalenie zadowolony.

01.02.2017
21:42
Aktualizacja Pokemon Bank na Nintendo 3DS: Sun i Mon. Co nowego?
REKLAMA
REKLAMA

Pokemon Bank to usługa online w formie aplikacji na konsolki Nintendo 3DS. Pozwala graczom na wygodne przenoszenie złapanych i zdobytych na inne sposoby stworków pomiędzy posiadanymi kopiami gier Pokemon. Dzięki ostatniej aktualizacji Pokemon Bank obsługuje wreszcie najnowsze odsłony serii, czyli Pokemon Sun i Pokemon Moon. Aplikacja doczekała się też kilku nowych funkcji.

Aktualizacja Pokemon Bank to świetna wiadomość dla fanów serii.

Jeszcze w zeszłym tygodniu gracze mogli w swoich kopiach Pokemon Sun i Pokemon Moon polegać wyłącznie na stworkach, które zdobyli w tej grze. Teraz mogą przesłać do swojej kopii gry z najnowszej generacji wszystkie Pokemony zdobyte do tej pory - w tym takie, które w Pokemon Sun i Pokemon Moon nie były dostępne.

Sam dzięki temu przeniosłem do najnowszej gry kilkaset posiadanych Pokemonów - a niektóre mam już od czasów Pokemon Fire Red na Gameboya Advance. Pochwalę się też, że udało mi się już skompletować pełny Live Pokedex i mam już po jednym egzemplarzu każdego z 801 stworków. Mission accomplished!

Pokemon Bank Sun Moon class="wp-image-542383"

Przesyłając stworki do Pokemon Moon napotkałem jednak na pierwszy zgrzyt.

Niestety, tak jak można było się spodziewać, transfer stworków z Pokemon X, Pokemon Y, Pokemon Omega Ruby i Pokemon Alpha Saphire (czyli gier z szóstej generacji) do Pokemon Sun i Pokemon Moon (generacja siódma) działa tylko w jedną stronę. Owszem, po przesłaniu stworków do Pokemon Bank z poprzednich gier można je odesłać z powrotem. Niestety, jeśli raz zostaną przesłane do kopii gier z siódmej generacji to nie będzie można ich odesłać do poprzedniej gry.

Działa to podobnie jak w przypadku poprzedniej generacji, ale... Pokemon Bank w żaden sposób nie zaznacza, które okazy można jeszcze przenieść do poprzedniej gry, a których już się nie da. Zabrakło jednej malutkiej ikonki. Na szczęście problem dotyczy też tylko graczy, którzy nie są gotowi pożegnać się z grami z poprzedniej generacji. Ja  pożegnałem już moje kartridże z X i Omega Ruby i skupiłem się tylko na Pokemon Moon.

Pokemon Bank rozwiązuje też problem, jaki wprowadziły gry Pokemon Sun i Pokemon Moon.

Gracze byli niezmiernie zdziwieni, że w najnowszych Pokemonach nie istnieje coś takiego jak Narodowy Pokedex. Akcja każdej z gier rozgrywa się w innym regionie, w którym dostępna jest tylko część stworków - tak samo jest w Pokemon Sun i Pokemon Moon. W regionie Alola występuje zaledwie ok. 300 Pokemonów z ponad 800 w całej serii.

Do tej pory w grach w pewnym momencie gracz otrzymywał jednak Narodowy Pokedex, który pozwalał rejestrować wszystkie stworki. W nowych grach tego nie ma, bo... opcja śledzenia tego, jakie stworki się zdobyło do tej pory, pojawiła się w Pokemon Bank. Narodowy Pokedex przydałby się co prawda w samej grze, ale jego implementacja w Pokemon Bank jest świetna.

Co jeszcze nowego oferuje Pokemon Bank?

W ramach Pokemon Bank można zsynchronizować postępy ze wszystkich posiadanych gier. Dzięki temu zbiera ona w jednym miejscu wszystkie informacje na temat tego, jakie stworki udało nam się zdobyć i zobaczyć. Graczom niezaznajomionym dobrze z serią wyjaśnię przy tym, że 801 Pokemonów do zdobycia to... dopiero początek zbierania kolekcji.

Różnych wariantów Pokemonów jest znacznie więcej. Niemal każdy gatunek Pokemona może mieć inną płeć. Można spotkać też bardzo rzadkie Pokemony typu shiny, które różnią się nieco wyglądem od zwykłych. Niektóre gatunki mają też np. inne formy. Pokedex w Pokemon Bank pozwala nawet śledzić, z której wersji językowej gry pochodzą stworki i kompletować opisy w różnych językach.

Pokemon Bank Sun Moon class="wp-image-542384"

To świetne rozwiązanie dla wszystkich fanów serii.

Znacznie ułatwia to zarządzanie zbiorami - można trzymać do 3 tys. stworków w ramach Pokemon Bank. Sam co prawda uznałem, że wystarczy mi to, że zebrałem po jednej sztuce każdego z 801 Pokemonów i na tym pasuję - nie mam czasu i zdrowia, by teraz zbierać osobne formy i warianty shiny. Na świecie jest wiele osób, które się na to porywa i dla nich to rozwiązanie będzie jak znalazł.

Aktualizacja Pokemon Bank przynosi zresztą też inne nowości nie tylko dla zapalonych kolekcjonerów. Jednym z nich jest moduł statystyk - można sprawdzić np. to, ile złapało się Pokemonów i wykluło jajek w poszczególnych wersjach gier. Można porównać, w której edycji częściej łapaliśmy dzikie stworki, a w której aktywniej używaliśmy systemu wymian. Nie zabrakło też zaawansowanej wyszukiwarki.

Pokemon Bank pozwala też teraz, zgodnie z obietnicami, przesłać stworki do Pokemon Sun i Pokemon Moon z gier... Pokemon Red, Pokemon Blue i Pokemon Yellow!

Nie dotyczy to oczywiście gier na Gameboya, a produkcji emulowanych na Nintendo 3DS w ramach Virtual Console. Wystarczy użyć dodatkowej aplikacji Poke Transporter. Gracze mogą być jednak rozczarowani, bo Nintendo nie pozwoli im przesłać Mew, który został zdobyty w wyniku wykorzystania błędu w grze. Z innymi stworkami nie ma jednak problemu.

Sam system przesyłania Pokemonów z gier uruchamianych przez Virtual Console do Pokemon Bank został zaprojektowany z głową. Podczas transferu losowane są parametry opisujące zdolności stworka, takie jak płeć i natura. Losowane są też ponownie jego IV z gwarancja tego, że przynajmniej 3 będą miały maksymalną wartość.

Czekamy teraz na połączenie Pokemon Bank z... Pokemon GO.

To nie zostało co prawda nigdy oficjalnie zapowiedziane, ale dawano nam już do zrozumienia, że taka integracja się pojawi. Wskazuje też na to kod gry - przy każdym stworku pokazuje się znaczek symbolizujący, z jakiej gry pochodzi:

  • Pokemony z 7 generacji - plusik;
  • Pokemony z 6 generacji - pięciokąt;
  • Pokemony z 5 i starszych generacji - brak;
  • Pokemony z gier na Virtual Console - ikona Gameboya.
REKLAMA

Na ekranie parametrów każdego stworka można za to znaleźć opis mówiący o tym, z jakiego regionu przybył. W kodzie Pokemon Sun i Pokemon Moon znaleziono w tym miejscu odniesienia do Pokemon GO, a oprócz tego ikonkę kółka, która najpewniej wykorzystana zostanie do oznaczenia Pokemonów przesłanych z gry Niantic na smartfony.

Jak na razie to jednak tylko domysły, ale już teraz Pokemon Bank to bardzo użyteczne narzędzie!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA