REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

8 na 100, czyli najbogatsi Polacy, którym udało się zarobić na nowych technologiach

Wśród stu najbogatszych Polaków tylko ośmiu jest związanych z najnowszymi technologiami. Mówi to bardzo dużo o stanie naszej gospodarki.

23.02.2017
19:48
Ośmiu najbogatszych Polaków związanych z nowymi technoligami
REKLAMA
REKLAMA

Forbes opublikował listę 100 najbogatszych Polaków. Na pierwszym miejscu znajduje się rodzeństwo Kulczyków - Sebastian i Dominika dysponujące ponad 14 mld zł, natomiast na setnym Ryszard Jędraszek z majątkiem wycenianym na 433 mln zł.

Wśród najbogatszych znalazło się kilka osób związanych z najnowszymi technologiami - właścicieli firm informatycznych, developerskich, czy mediowych. W sumie naliczyłem ich ośmiu, czyli raczej niewielu.

Krotki rzut oka na listę najbogatszych ludzi na świecie uzmysławia, że rządzą nią najnowsze technologie. Pierwszy jest twórca Microsoftu, czwarty giganta telekomunikacyjnego, piąty Amazonu, szósty Facebooka, siódmy Oracle itd.

W Polsce wciąż największą karierę robią opony, makarony i ciuchy.

Czy to źle? Jeśli ktoś potrafi na tym robić biznes i jeszcze oferuje pracę innym to chapeau bas, ale skład listy najbogatszych ludzi mówi dużo o gospodarce danego kraju.

Nasza mocną stroną w eksporcie są meble i artykuły spożywcze - dobrze radzimy sobie z pieczarkami, ślimakami, malinami i czarną porzeczką. To niestety rzeczy nisko przetworzone, na których marża jest stosunkowo niska, a koszt marginalny wysoki. Zupełnie inaczej jest w przypadku gospodarek rozwiniętych, takich jak np. koreańska, w której dominują układy scalone, samochody, statki czy telewizory.

Pocieszające jest za to, że do rankingu pukają polscy startupowcy z firm takich jak Brainly, DocPlanner, Fibaro czy GetResponse. Teraz stoją jeszcze w przedsionku, ale przyszły rok powinien zaprosić ich na salony.

Oto lista najbogatszych Polaków związanych z nowymi technologiami.

3. Zygmunt Solorz-Żak

Wartość majątku: 10,3 mld zł

Od lat w czołówce rankingu najbogatszych Polaków. Jest właścicielem Cyfrowego Polsatu, który kontroluje telewizję Polsat i od 2013 r. Polkomtel (operator Plus). Oprócz tego w portfelu posiada jeszcze dwie mniej znane spółki telekomunikacyjne – Midasa i Aero2, oferujące bezpłatny internet mobilny.

12. Paweł Marchewka

Wartość majątku: 2,13 mld zł

Założyciel Techlandu, czyli firmy produkującej m.in. gry, wzbogacił się głównie na markach takich jak „Dying light”, „Call of Juarez” i „Dead Island”. Cała trójka sprzedawała się w milionach egzemplarzy, lądując niekiedy w zestawieniach najlepszych gier danych lat.

W rankingu Marchewka zadebiutował przed rokiem i od tego czasu podwoił swoja fortunę.

Dying Light The Following (15) class="wp-image-463135"
Dying Light The Following

56. Marcin Iwiński

Wartość majątku: 727 mln zł

W wieku 20 lat współzałożył CD Projekt, który obecnie obok CD Projekt RED, GOG.com wchodzi w skład jednej grupy kapitałowej. Iwiński jest właścicielem jej 13,3 proc.

Największym sukcesem grupy jest z pewnością wiedźmińska seria, która na rynku pojawiła się dotychczas w trzech odsłonach.

Grafika z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon wykonana przez CD PROJEKT RED class="wp-image-510855"
Grafika z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon wykonana przez CD PROJEKT RED

57. Robert Gryn

Wartość majątku: 710 mln zł

Najmłodszy milioner z listy, który do majątku doszedł samodzielnie. Zawdzięcza to Codewise, firmie zajmującej się marketingiem efektywnościowym, do której dołączył jako czwarty partner.

Codewise zarabia na dwóch produktach: ZeroPark – ruch z reklam typu pop-up i wyświetlanych na domenach, a także Voluum – analiza i optymalizacja marketingu. Mówiąc prościej, jeśli chcesz kupić ruch w internecie, Codewise będzie dobrym adresem.

60. Dariusz Dąbski

Wartość majątku: 675 mln zł

Do 1991 roku robił karierę w USA jako model Calvina Kleina, handlarz samochodów i szef sieci klubów fitness. Po powrocie do ojczyzny pełnił najwyższe stanowiska w takich firmach jak Netia, Optimus, Fujitsu Siemens, PKN Orlen.

Od 2005 roku związany jest z TV Puls, którą udało mu się zmodernizować (zmiana profilu na rozrywkowy) i wprowadzić na multipleks.

65. Michał Kiciński

Wartość majątku: 645 mln zł

Partner biznesowy Marcina Iwińskiego, który ma nieco mniej udziałów w „grupie CD Projekt” - 12,9 proc.

Ostatnio zasłynął wywiadem, w którym otwarcie mówił o swojej depresji, a także otwarciem restauracji dla wegan.

67. Janusz i Elżbieta Filipiakowie

Wartość majątku: 628 mln zł

Małżeństwo założyło i kontroluje Comarch, czyli jedną z największych firm informatycznych w kraju, która realizuje zlecenia polegające np. na opracowaniu systemu dla administracji publicznej czy służby zdrowia. Comarch zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników i posiada oddziały w Europie, Amerykach i na Bliskim Wschodzie.

W latach 90 związany z AGH, gdzie kierował Katedrą Telekomunikacji AGH.

logo_COMARCH_color_RGB_PL class="wp-image-9590"

90. Mariusz Walter

Wartość majątku: 495 mln PLN

REKLAMA

Współtwórca holdingu ITI - International Trading and Investment, a obecnie jego honorowy prezes. ITI jest właścicielem TVN-u i do niedawna także Onetu, sprzedanego Ringier Axel Springer Polska.

Wcześniej pracował w TVP, tworząc takie audycje jak „Turniej miast” i „Studio 2”.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA