Foto  / News

Honor VR Camera, czyli unikalny pomysł na kamerę 360 od Huawei. To może się udać

Honor VR Camera to pierwsza kamera 360 stopni pokazana przez Huawei. Kryje się za nią naprawdę sensowny i unikatowy pomysł.

Powiedzmy to sobie już na wstępie: wideo 360 póki co jest wielkim niewypałem. W rynku konsumenckim mamy kamery LG 360 Cam, Samsung Gear 360 oraz kilka konstrukcji Ricoha. Żadna nie osiągnęła znaczącego sukcesu.

Problem polega na tym, że żaden z producentów nie przekonał nas do nagrywania w 360 stopniach. Czy uda się to Huawei?

Huawei dołączył do producentów kamer 360. Nowe urządzenie Honor VR Camera to niewielka kamera wyposażona w dwa obiektywy zdolne nagrywać cały obraz dookoła kamery.

Urządzenie przypomina wyglądem kamerę Samsung Gear 360, lecz jest od niej mniejsze.

Pomysł Huawei: kamera jako akcesorium do smartfona.

Huawei Honor VR Camera

Czy zauważyłeś wystający element u dołu Honor VR Camera? Jest to złącze USB-C. Kamerę wpina się do portu w smartfonie, dzięki czemu urządzenie zyskuje dostęp do wielu funkcji multimedialnych oraz do łączności ze światem.

Kamera Honor VR Camera powstała we współpracy z firmą Insta360, która mocno promuje strumieniowanie nagrań 360 na żywo. W ten sposób można udostępniać wydarzenia, w których się uczestniczy. Pomysł jest naprawdę ciekawy, ponieważ widz może poczuć, jakby sam znajdował się na danym wydarzeniu.

Tylko co ze specyfikacją?

Na razie jej nie znamy, a konkretne szczegóły poznamy podczas prezentacji Huawei na targach MWC, czyli już w najbliższą niedzielę. Mimo to można wywnioskować, co będzie zawierać kamera.

Honor VR Camera powstała we współpracy z Insta360, czyli producentem, który tworzy kamery 360. Urządzenie Huawei jest bliźniaczo podobne do kamerki Insta360 Air, a więc można założyć, że będzie miało zbliżoną specyfikację.

Insta360 Air ma dwa obiektywy o świetle f/2.4 i kącie widzenia 180 stopni. Rozdzielczość zdjęć wynosi 3008 x 1504 pikseli, a filmów 2560 x 1280 piks. Urządzenie nagrywa w 30 kl/s. Masa to niespełna 27 gramów, a rozmiar nie przekracza 38 mm.

Jeśli Huawei nie podrasowało tych parametrów, nie należy spodziewać się ponadprzeciętnej jakości obrazu. Bardzo zbliżoną rozdzielczość ma kamera LG 360 Cam, która niestety nie grzeszy jakością. Ba, nawet rozdzielczość 4K w kamerze Samsung Gear 360 to ciągle za mało, by zapewnić odpowiednio dobrą jakość w obrazie oglądanym w 360 stopniach. W danej chwili widzimy tam tylko niewielki wycinek obrazu 4K, który jest rozciągnięty na cały ekran.

Obstawiam jednak, że priorytetem Huawei nie będzie jakość obrazu.

Huawei Honor VR Camera

Mam wrażenie, że współpraca Huawei z Insta360 nie dotyczy wyłącznie sprzętu, ale także oprogramowania umożliwiającego streamowanie filmów 360 na żywo. Ta funkcja może być najważniejszą cechą Honor VR Camera.

Huawei musi mieć jakiegoś asa w rękawie. Sama kamera raczej na pewno nie zrobi wrażenia specyfikacją, więc cała nadzieja w unikatowym oprogramowaniu.

Po niedzielnej konferencji Huawei powinniśmy poznać cenę nowej kamery, a także dokładną specyfikację. Czekamy też na informacje o dostępności.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst