REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Slack i Skype mają się czego obawiać. Nowy Amazon Chime może nieźle namieszać

Amazon Chime to nowa usługa, która pozwoli przeprowadzać wideokonferencje i rozmowy grupowe korzystając z urządzeń mobilnych i komputerów. Czy Skype ma się czego obawiać?

14.02.2017
12:55
Amazon Chime, czyli konkurent dla Slacka i Skype'a.
REKLAMA
REKLAMA

Czym jest Amazon Chime?

Amazon Chime to nowa usługa pozwalająca na prowadzenie spotkań online. Możemy uczestniczyć w grupowych lub indywidualnych konferencjach, które mogą obejmować nawet 100 osób.

Liczba osób jest tak duża, ponieważ Chime to rozwiązanie skierowane głównie do biznesu. Amazon Chime pozwala na konferencje wideo, rozmowy głosowe i wiadomości tekstowe.

Alternatywa dla Skype’a i Slacka jednocześnie?

Wideokonferencje to tylko część możliwości nowej usługi. Chime umożliwia też grupową pracę nad projektami w oparciu o rozmowy tekstowe. Możemy tworzyć chaty z konkretnymi pracownikami, albo pokoje do rozmów. W chatach i pokojach możemy oznaczać użytkowników, dzięki czemu dostaną oni powiadomienie.

Każda osoba przypisana do projektu ma swój status, dzięki czemu wiadomo, czy jest dostępna, czy może w danej chwili jest zajęta czymś innym. Do tego aplikacja umożliwia dzielenie się plikami oraz pełną historię, którą można przeszukiwać.

Brzmi jak Slack? Owszem, choć Chime ma dość znaczną przewagę: umożliwia kontaktowanie się z osobami spoza zespołu, co może uprościć zarządzanie projektami.

Jak działa Amazon Chime?

Amazon Chime jest rozwiązaniem opartym o Amazon Web Services i działa w chmurze, na serwerach Amazona. Ma to zapewnić płynne działanie i zminimalizowanie problemów, jakie mogłyby wystąpić po stronie różnych użytkowników.

Do tego Amazon zapewnia bezpieczeństwo usługi. Wiadomości wideo i głosowe mają 256-bitowe szyfrowanie AES.

PC, mobile, przeglądarka - jak chcesz.

Amazon Chime to usługa działająca na komputerach PC poprzez aplikację lub poprzez wersję webową. Do tego mamy aplikacje mobilne z pełną obsługą powiadomień i planowania konferencji.

Podobnie jak w innych usługach, także w Amazon Chime można łączyć w jednej konferencji różne urządzenia. Jedna osoba może rozmawiać ze smartfona, a inne z komputerów.

Jak prezentują się ceny Amazon Chime?

Usługa jest dostępna w trzech planach. Darmowa opcja Chime Basic pozwala na wideokonferencje i połączenia głosowe tylko między dwiema osobami. Do tego dostajemy plugin do programu Outlook.

Chime Plus to tani wariant, który kosztuje 2,5 dol. za użytkownika miesięcznie. Dostajemy tu możliwość udostępniania ekranu, ale nadal można prowadzić rozmowy tylko 1:1. Dodatkową zaletą jest fakt, że w tym planie historia nie jest usuwana po 30 dniach, ale ma limit wynoszący 1 GB danych na użytkownika.

Docelowym planem jest Chime Pro kosztujący 15 dol. miesięcznie za każdego użytkownika. W tym planie można prowadzić grupowe rozmowy obejmujące do 100 osób jednocześnie. Do tego pojawia się szereg nowych opcji: nagrywanie konferencji, harmonogram, personalizacja adresów URL konferencji, obsługa systemów wideo w pokojach konferencyjnych, a także możliwość dołączenia do konferencji korzystając z linii telefonicznej, a nie internetu.

Amazon Chime można testować za darmo przez 30 dni.

Amazon idzie na całość.

Amazon Chime zapowiada się na narzędzie kompletne, które może zastąpić kilka innych rozwiązań stosowanych dotychczas w firmach, czyli np. Skype dla firm oraz Slacka. Do tego chmura Amazona ma zapewniać wydajność oraz bezpieczeństwo. W połączeniu z naprawdę dużymi możliwościami, wygląda to dobrze.

Cena jest dość wysoka, ale jednocześnie jest dobrze dopasowana do realiów rynkowych. Przykładowo, Slack w wersji Plus skierowanej do biznesu kosztuje 12,5 dol. za użytkownika/mies., a jeśli zdecydujemy się na rozliczanie comiesięczne (zamiast rocznego z góry), to zapłacimy 15 dol.

Skype dla biznesu można kupić razem Office 365 w wersjach Business Essentials za 5 dol. za użytkownika/mies. lub Business Premium za 12,5 dol.

REKLAMA

Amazon startując z nową usługą ma szansę zrobić duże zamieszanie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA