REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

[AKTUALIZACJA] Wpisywanie dzisiaj w Google hasła "Allegro" nie jest dobrym pomysłem. Można stracić pieniądze

Jeżeli chcesz dziś wejść na Allegro, wpisz nazwę tego serwisu samodzielnie, w przeglądarce internetowej. Na pewno nie wyszukuj go w mobilnej wersji Google. W przeciwnym przypadku możesz trafić na poważną próbę wyłudzenia.

13.02.2017
20:05
allegro handel poza portalem
REKLAMA
REKLAMA

[AKTUALIZACJA] Na końcu wpisu znajduje się aktualizacja z godziny 20:10

Pod frazą Allegro została wykupiona reklama AdWords, która przypomina przekierowanie do prawdziwego serwisu Allegro. Po kliknięciu w niego użytkownikowi zostanie wyświetlony Pop-Up z przyciskiem OK. Po kliknięciu w niego dojdzie do przekierowania użytkownika na stronę zawierającą fałszywe ostrzeżenie przed wirusami. Potem użytkownik zostanie przekierowany przez wiele adresów, z których ostatni będzie go przekonywał do pobrania programu antywirusowego.

W tym momencie dochodzi do próby wyłudzenia.

Gdy użytkownik zdecyduje się na to, zostanie przekierowany do nowej wiadomości SMS, która będzie miała gotową treść. Jeżeli ktoś przypadkiem wyśle tę wiadomość i zapłaci za nią 11-12 zł. A jeżeli tego nie zrobi i powróci do przeglądarki, wyświetli mu się seria groźniejszych komunikatów. Będą one mówić o zainfekowaniu urządzenia wirusami i ponownie przekonywać użytkownika do wysłania SMS-a. Następnie, jeżeli ten znowu nie da się oszukać, cały proces powtórzy się jeszcze raz. Istne potrójne kuszenie.

Z danych ujawnionych przez serwis Niebezpiecznik wynika, że numery, na które powinno wysyłać się wiadomości, są obsługiwane przez firmy Mobiltek oraz Wirtualna Polska. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy przedsiębiorstwo to jest zamieszane w podobne próby wyłudzenia. Mobiltek i inne tego typu firmy zazwyczaj tłumaczą się, że nie mają wpływu na to, do czego ich infrastrukturę wykorzystują klienci, ale... naprawdę trudno jest mi w to uwierzyć.

W każdym razie, dziś lepiej nie wchodzić na Allegro z wyszukiwarki Google.

A najlepiej udostępnić ten tekst na swoim Facebooku i w ten sposób powiadomić znajomych o tym wyrafinowanym, wielopoziomowym oszustwie. W ten sposób wspólnie ograniczymy liczbę jego potencjalnych ofiar i pokrzyżujemy szyki oszustom.

AKTUALIZACJA 20:10: Mamy oficjalne stanowisko MOBILTEK

Opisana w artykule kampania reklamowa jest prowadzona bez wiedzy i zgody firmy MOBILTEK, a w stosunku do podmiotu za nią odpowiedzialnego są już wyciągane stosowne konsekwencje prawne.

W chwili obecnej trwają prace nad wyłączeniem z płatnej subskrypcji numerów osób zarejestrowanych w wyniku opisanego w artykule procesu, a także nad całkowitym wyłączeniem wskazanych serwisów.

Zachęcamy osoby poszkodowane do skontaktowania się z nami bezpośrednio i składania reklamacji drogą telefoniczną (pod numerem: +48 12 44 66 901) lub mailową (na adres: reklamacje@mobiltek.pl).

Ze względu na szczególną sytuację reklamacje będą rozpatrywane w trybie ekspresowym.

Wyjaśniamy również, że firma MOBILTEK nie jest organizatorem tego typu kampanii.

Dostarcza jedynie mechanizmu płatności, zaś każdy podmiot z tego mechanizmu korzystający, ma obowiązek robić to zgodnie z przepisami polskiego prawa.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA