1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Niespodzianka. Windows 10 dla telefonów żyje i niedługo trafią do niego te nowości

Windows 10 Creators Update: telefony również skorzystają!
169 interakcji
dołącz do dyskusji

Windows 10 Creators Update pojawi się już pod koniec marca dla wszystkich obsługiwanych urządzeń. Ogólny zarys nowości już znamy. Ale czy posiadacze telefonów z tym systemem mają na co czekać?

Choć Windows 10 na telefonach jest już w zasadzie martwy rynkowo, to i tak będzie rozwijany. To przecież nadal Windows 10, który świeci triumfy na innych platformach, więc Microsoft wciąż będzie w niego inwestował. Nawet jeśli na telefonach mało kto będzie go używał.

A teraz, dzięki uprzejmości jednego z Czytelników serwisu MSPoweruser, wiemy już czego powinni się spodziewać w marcu posiadacze telefonów z tym systemem. Poza ogólnikowym „to samo, co na PC i tabletach”. Czas na kilka konkretów.

Wygodne płatności mobilne, czyli obsługa Payment Request API trafia do Edge’a.

Windows 10 Creators Update telefony

Podobnie jak w przypadku pecetów i tabletów, telefony z Windows 10 Creators Update będą obsługiwały Payment Request API. To oznacza, że przeglądarka będzie „rozumiała”, kiedy witryny internetowe proszą nas o uiszczenie opłaty i będzie mogła zaproponować bezpieczną metodę przekazania płatności.

Interfejs przeglądarki również zostanie poddany liftingowi tak, by było mniej rozbieżności pomiędzy małym wyświetlaczem telefonu a dużym tabletu czy komputera. Innymi słowy, Edge na telefonie będzie jeszcze bardziej przypominał tego na PC. Otrzyma też natywną obsługę e-bookowego formatu EPUB, tak jak w „dużym” Windows 10.

Przebudowane menu Ustawień

Windows 10 Creators Update telefony

Podobnie jak w przypadku wersji na PC, Windows 10 na telefonach zmienia rozkład menu ustawień systemowych. Główną nowinką jest stworzenie nowej głównej kategorii dla aplikacji. Ich ustawienia do tej pory kryły się pod kategorią „System”, co faktycznie nie było najlepszym pomysłem. Zwłaszcza, że opcji z nimi związanych przybywa, w tym możliwość przywrócenia tych aplikacji do stanu fabrycznego.

Liftingu doczeka się też sekcja „Urządzenia”, która teraz będzie dzieliła na kategorie różne rodzaje urządzeń, a także otrzyma kilka wizualnych usprawnień.

Podobnie jak w przypadku wersji na PC (zaczynam być wtórny z tą uwagą…), będziemy mogli wstrzymać automatyczne aktualizacje (za wyłączeniem krytycznych łatek bezpieczeństwa) o 35 dni, jeżeli obawiamy się od razu je instalować.

Natywna obsługa treści 3D

Windows 10 Creators Update telefony

Microsoft, prezentując pecetową wersję Windows 10 Creators Update, poświęcił bardzo dużo czasu tworzeniu treści trójwymiarowych. Zdaniem giganta, możliwość ich łatwego tworzenia przyspieszy rozwój rynku, w szczególności druku 3D. Jak nietrudno się domyślić, ta sama filozofia ma przyświecać telefonom.

Dlatego też do systemu zostanie dołączona aplikacje View 3D, dzięki której będziemy mogli oglądać obiekty w takich formatach, jak 3MF, PLY, OBJ, FBX czy STL. Będzie też można wykorzystać telefon jako skaner 3D i zapisywać zeskanowane z „prawdziwego świata” projekty do wyżej wskazanych formatów.

Lepiej zoptymalizowane Continuum

Telefony z Windows 10, które posiadają dostatecznie wydajne procesory, potrafią wyświetlać desktopowy interfejs systemu i aplikacji po podłączeniu ich do większego wyświetlacza, takiego jak monitor czy telewizor. Jednak z uwagi na wyżej wskazane liche układy scalone, ów tryb jest dość ograniczony. Co prawda Windows 10 na telefonie nie ma problemów z wielozadaniowością, ale do tej pory na ekranie mogła być wyświetlona równocześnie tylko jedna aplikacja w trybie pełnoekranowym. Czyli podobnie jak w przypadku Windows 8.

Coraz szybsze ARM-owe procesory pozwolą, na szczęście, na więcej. Windows 10 Creators Update umożliwi więc na tych układach pracę w oknach, dokładnie tak, jak na procesorach x86. Będziemy mogli otwierać dowolną ich liczbę, zmieniać ich rozmiary czy położenie na ekranie.

Mało? Będzie więcej. Podobno.

Należy pamiętać, że Microsoft nadal pracuje nad aktualizacją Creators Update i nie o wszystkich nowościach poinformował szerszą publiczność. Powinniśmy się jednak spodziewać, że funkcji dedykowanych stricte telefonom raczej nie przybędzie…