1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Polska to azjatycka kolonia, czyli z jakich smartfonów i tabletów korzystają Polacy - wyniki raportu

Jakie telefony i tablety kupujemy? Amerykańskie? A może polskie? Ni cholery. Jak ma mieć dotykowy ekran, to ma być z Korei lub z Chin. Choć iPhone i iPad nadal mocno się trzymają.

z jakich smartfonów i tabletów korzystają Polacy

Jeżeli uwierzymy danym Gemiusa, to w ubiegłym roku telefony i tablety Samsunga były urządzeniami mobilnymi najczęściej używanymi podczas odwiedzin na polskich stronach WWW. Ponad jedna trzecia (odsetek ten wahał się od 36 proc. w kwietniu i maju do 38,4 proc. w sierpniu) odsłon została wykonana właśnie na sprzęcie tej firmy. Jednak największy, niemal 2,5-krotny wzrost nastąpił w liczbie odsłon wykonywanych z urządzeń Huawei, które w krótkim czasie zrównały się z takimi markami, jak LG czy Sony.

Jedyną nieazjatycką firmą, która zajęła wysokie miejsce w rankingu Gemiusa jest Apple. Amerykański producent cieszy się bardzo dużą sympatią wśród Polaków wykorzystujących swoje urządzenia do czegoś więcej niż dzwonienia i gier mobilnych.

Apple zgarnął około 20 proc. i nie zagroził Samsungowi, ale też trzeba mu przyznać, że utrzymywał wyraźną przewagę nad resztą stawki.

Ciąg dalszy? Korea i Chiny

Na trzeciej pozycji w rankingu znalazły się tablety i telefony od LG. Ich użytkownicy w styczniu i lutym wykonywali ponad 11,5 proc. odsłon, ale kolejne miesiące to niemal ciągłe pasmo spadków, zakończone rezultatem 9,5 proc. w grudniu. Daje on nadal trzecią pozycję w zestawieniu, jednak jeśli ten trend się utrzyma, to w 2017 roku można się spodziewać zmiany na podium.

Może się tak stać za sprawą urządzeń firmy Huawei, których wzrósł między styczniem a grudniem o ponad 5,1 pkt proc. W tym czasie Huawei wyprzedził w zestawieniu wyniki HTC, Sony i Nokii i zakończył rok z odsetkiem ogółu odsłon mobilnych wynoszącym 8,7 proc.

Telefony i tablety w Polsce

To nie tylko Polacy

Dane z Gemiusa na temat elektronicznej dominacji Chin i Korei mogą dziwić tylko osoby, które branży nie śledzą w ogóle. Wyróżniamy się na światowym rynku w zasadzie tylko jeśli chodzi o bardzo dużą popularność telefonów LG w naszym kraju.

Jeżeli chodzi o sprzedaż urządzeń (uwaga, to nieco inny parametr niż analiza ruchu internetowego generowanego przez te urządzenia), to światem rządzi Samsung. Niemal co piąty telefon na świecie to urządzenie tej firmy.

Na drugim miejscu utrzymuje się Apple, a za nim już tylko chińscy producenci, tacy jak Huawei, Oppo czy Vivo. Wygląda na to, że tak zwany „świat zachodu” ma tylko jednego istotnego reprezentanta. I nawet on swoje iPhone’y i iPady produkuje w Chinach…