Technologie  / News

Jedna aplikacja i aż 10 różnych przewoźników, czyli sposób na bilety na pociąg w smartfonie

Picture of the author

Sposobów na zakup biletu na pociąg w smartfonie jest wiele. Jednym z nich jest aplikacja Skycash, która teraz pozwala w jednym miejscu opłacić przejazd u jednego z dziesięciu przewoźników kolejowych. Na liście znalazło się właśnie dwóch nowych.

Skycash to smartfonowy kombajn i użyteczna cyfrowa portmonetka. Po jednorazowym podpięciu karty płatniczej można z poziomu jednego programu rozliczyć się za przejazdy komunikacją miejską i postój na płatnym parkingu.

Ten sam program pozwala ubezpieczyć się, wypłacić pieniądze z bankomatu jeśli zapomnimy z domu karty, kupić bilet do kina, doładować kartę prepaid i opłacić rachunki, a to nie koniec jego możliwości.

W Skycash można kupić też bilety na przejazd pociągiem.

Możliwość zakupu biletu na pociąg w Skycash pojawiła się w 2011 roku. Pierwszą spółką kolejową, która rozpoczęła współpracę ze Skycash, były Koleje Mazowieckie. Później dołączyli też inni przewoźnicy:

  • PKP Intercity;
  • Przewozy Regionalne;
  • SKM Trójmiasto;
  • Koleje Śląskie;
  • Koleje Wielkopolskie;
  • Koleje Dolnośląskie;
  • Warszawska Kolej Dojazdowa;
  • Łódzka Kolej Aglomeracyjna;
  • Arriva RP.

Aplikacja Skycash teraz wspiera już 10 różnych przewoźników kolejowych działających na terenie Polski.

Lista wspieranych do tej pory przewoźników została powiększona o dwie kolejne pozycje: Koleje Śląskie oraz Warszawską Kolej Dojazdową (WKD). Skycash podaje, że ich aplikacja może pozwolić zrezygnować z papierowych biletów niemal wszystkim Polakom.

Koleje Śląskie obsługują połączenia pomiędzy miastami województwa śląskiego, a w przypadku linii Katowice-Oświęcim również województwa małopolskiego. Sieć linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej przebiega natomiast przez obszar trzech powiatów: m.st. Warszawy, pruszkowskiego i grodziskiego, w tym dwóch dzielnic stolicy oraz sześciu gęsto zamieszkanych gmin: Warszawa Ochota, Warszawa Włochy, Michałowice, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Milanówek i Grodzisk Mazowiecki.

Dziesięciu przewoźników kolejowych, którzy współpracują ze Skycash, obsługują wedle wyliczeń twórców aplikacji już 90 proc. rynku. Uwielbiam takie wiadomości i centralizację usług w ramach jednej aplikacji.

Skycash mam zainstalowane na smartfonie od kiedy pamiętam.

Aplikacja przydaje się przede wszystkim podczas podróży po Polsce i pobytu w innych miastach. Dzięki temu nie muszę ganiać za biletomatami, kupować papierowych biletów w kioskach i stać w kolejkach do kasy na dworcach. Im więcej różnych usług w jednym miejscu, tym lepiej.

Mam przesyt aplikacji w smartfonie i zdecydowanie wolę taki kombajn. W Skycash raz podpinam kartę i mam wszystko w jednym miejscu. To lepsza rozwiązanie niż osobna aplikacja do biletów na autobus, osobna do biletów na pociąg, a jeszcze inną do wypłacania pieniędzy z bankomatu.

To samo tyczy się zresztą wszelkich innych programów tego typu, które pozwalają łączyć wiele działań w jednym miejscu.

Zakupy wolę robić na Allegro lub na Amazonie niż w sklepie internetowym z osobnym systemem rejestracji. Jak mam zamawiać jedzenie to wolę mimo fatalnej strony mobilnej Pizza Portal od osobnej aplikacji pojedynczego lokalu.

Nie potrzebuję na telefonie osobnej aplikacji każdego centrum handlowego. Z podobnego samego powodu lubię Ubera, z którego mogę skorzystać podczas wyjazdów służbowych poza granicami Polski.

Mam nadzieję, że w przyszłości dostawcy usług będą zmierzać w tym samym kierunku co Skycash.

Zobacz też: Konto Skycash pozwala też rozliczać się za bilety kupione w aplikacji IC Mobile Navigator.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst