REKLAMA

Policja zablokowała komputer? Uważaj na nowe oszustwo i czasem nie płać "grzywny"

Policja zablokowała komputer? Nie, to nie organy ścigania zabrali ci dostęp do internetu. Nie musisz płacić żadnej grzywny. To kolejny scam, którego twórcy chcą zarobić na mniej technicznych użytkownikach sieci.

20.01.2017 14.59
Policja zablokowała komputer scam
REKLAMA

Cyberprzestępcy dobierają się do danych i pieniędzy internautów na różne sposoby. Niektóre ataki są dogłębnie przemyślane i wycelowane w konkretne osoby, a inne skierowane są do masowego, mniej technicznego odbiorcy korzystającego. W przypadku oszustwa "policja zablokowała komputer" chodzi o użytkowników systemu Windows i przeglądarki Chrome.

REKLAMA

Policja zablokowała komputer? Nie, to oszustwo!

Ten "atak" nie wymaga instalacji na komputerze ofiary żadnego złośliwego oprogramowania. Atakujący nie muszą przejmować od niego haseł dostępowych za pośrednictwem phishingu. Wystarczy, że nakłonią potencjalną ofiarę w dowolny sposób - za pomocą np. bota na komunikatorze internetowym - do kliknięcia w link.

Po kliknięciu w link podesłany przez atakującego wyświetla się strona internetowa chrome-setup.bid/pl/ od razu w oknie pełnoekranowym. Jak zauważa Niebezpiecznik, strona to tak naprawdę zaślepka w postaci obrazka, na którym narysowano interfejs przeglądarki Chrome i systemu Windows.

Policja zablokowała komputer - co zrobić? class="wp-image-540571"

Policja zablokowała komputer - co zrobić?

Nie, to nie policja zablokowała twój komputer - on nie jest nawet zablokowany.

Nie jest to wyrafinowany atak. Z początku można faktycznie mieć wrażenie, że komputer jest zablokowany. Nie da się zamknąć karty, nie da się otworzyć menu start - a to dlatego, że przeglądarka wyświetliła obrazek przeglądarki i paska zadań w pełnoekranowym oknie.

Nie jest to atak, który wygląda wiarygodnie. W treści sugerującej konieczność zapłaty "grzywny", bo rzekomo policja zablokowała komputer są błędy. Strona wygląda mało profesjonalnie, a po wejściu na nią z głośników zaczyna lecieć dźwięk policyjnej syreny.

REKLAMA

Na szczęście wejście na taką stronę to nie koniec świata. By się pozbyć natręta wystarczy... wcisnąć klawisz Escape, co pozwoli opuścić tryb pełnoekranowy i zamknąć kartę w przeglądarce. Warto jednak przemyśleć, jak to się stało, że trafiliśmy na taką stronę.

Ten konkretny link "policja zablokowała komputer" jest niegroźny, ale następnym razem przez nieuwagę możemy trafić na znacznie bardziej niebezpieczną stronę...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA