1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Oto Opera Neon. Nie zastąpi ci zwykłej Opery, ale pokaże, jak wygląda jej przyszłość

Właśnie odbyła się premiera czegoś absolutnie przedziwnego. Opera Neon to koncepcyjna przeglądarka, która na razie nie będzie oferowana jako następca przeglądarki Opera. Jak twierdzą jej twórcy, „to spojrzenie w przyszłość”.

Opera Neon, czyli przeglądarka z przyszłości
183 interakcji
dołącz do dyskusji

Przeglądarka koncepcyjna? Takie rzeczy tylko w Operze. Firma Opera Software właśnie zaprezentowała przeglądarkę Opera Neon. Nie jest to jednak następczyni Opery, ani też jej wersja deweloperska. Firma chce nam pokazać jak przeglądarki powinny wyglądać w przyszłości. Choć też nie jest pewna swoich pomysłów i, jak się domyślam, prezentując Neona liczy na informacje zwrotne od nas.

Silnik renderujący pozostaje bez zmian. Opera Neon, zarówno w wersji na Windows jak i macOS-a, wykorzystuje te same „bebechy”, co zwykła Opera. Zmienia się jednak zupełnie interfejs, który ma jak najmniej nam przeszkadzać, pozwalając nam na skupienie się wyłącznie na treściach, które przeglądamy. Co nowego?

Nowa strona startowa

Opera Neon

Opera Neon integruje się z systemem operacyjnym wyświetlając na stronie startowej dokładnie tę samą tapetę, jaką mamy na Pulpicie.

Lewy panel multimedialny

Tam będą lądować się otwierane przez nas klipy wideo i zdjęcia, tam też trafił menadżer pobierania.

Prawy panel z podglądem kart

Opera Neon

Ma nam pomóc odróżnić od siebie karty już na pierwszy rzut oka.

Automatyczny system zarządzania kartami

Opera Neon

Który ma działać, tu cytuję notkę prasową Opery, jak grawitacja. Często wykorzystywane karty będą umieszczone na górze interfejsu, zaś te które rzadko otwieramy opadną na dół okna przeglądarki

Nowy, lepszy omnibox

Opera Neon

Integrujący się z wieloma wyszukiwarkami równocześnie

Wideo zawsze na wierzchu

Wyświetla niewielkie okno z klipem wideo, które jest zawsze na wierzchu i nie jest zasłaniane przez inne okna, pozwalając na wygodne surfowanie i oglądanie klipu równocześnie.

Łatwe zrzuty ekranowe

Opera Neon

Wystarczy zaznaczyć fragment witryny kursorem, by go zachować celem późniejszej obróbki lub, po prostu, na później do przeczytania

Wygodne dzielenie ekranu

Opera Neon

Funkcja inspirowana trybem tabletowym w Windows. Pozwala na wygodną pracę z dwiema witrynami internetowymi równocześnie.

To nie do końca „koncept”

Funkcje, które przypadną do gustu użytkownikom Opery Neon mają trafić do normalnej wersji przeglądarki. Pierwsze ich wdrożenie przewidziane jest na wiosnę.