1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Tech

Nasze niebo rozświetli gwiezdna eksplozja. Będzie widoczna gołym okiem

nowa czerwona

Jak przewidują naukowcy, dwie gwiazdy z gwiazdozbioru Łabędzia zderzą się w 2022 roku, a efektem tej kolizji będzie eksplozja tak potężna, że dojrzymy ją na ziemskim niebie. I to gołym okiem!

Jeżeli przewidywania naukowców się sprawdzą, to w 2022 roku (plus-minus rok, jak zastrzegają astronomowie) będziemy świadkami nie lada widowiska. Jak wynika z obserwacji zespołu uczonych pod wodzą profesora Larry’ego Molnara, gwiazdy te już od pewnego czasu orbitują wokół siebie, a już teraz znajdują się tak blisko, że współdzielą ze sobą swoje atmosfery.

Nowo powstały obiekt, nazwany KIC 9832227, nie będzie jednak istniał zbyt długo w aktualnej formie. Po połączeniu obu ciał niebieskich ma nastąpić eksplozja, w wyniku której jasność obiektu zwiększona zostanie 10 000-krotnie, tworząc tak zwaną nowę czerwoną. Choć sami naukowcy zastrzegają, że mogą się mylić w swoich pomiarach, ich obliczenia zostały już zweryfikowane przez środowisko naukowe.

Nowa czerwona

Zespół obserwuje parę gwiazd już od 2003 roku i wykazał, że ich czas orbitalny zmniejsza się. Podobnie jak w przypadku innej obserwowanej pary gwiazd, która w 2008 roku w końcu eksplodowała.

Zjawisko, jeśli faktycznie nastąpi, będzie widoczne gołym okiem przez „kilka tygodni, a może i miesięcy”. Światło czerwonych nów wygasa bardzo powoli, a gdy zakończy proces ciemnienia, nowe te zaczynają emitować silne promieniowanie podczerwone.