1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Tęsknisz za CyanogenModem? Teraz możesz sam sprawdzić jego następcę

Smartfony w Polsce sprzedają się coraz lepiej.

CyanogenMod przestał istnieć, ale lukę po nim chce zapełnić nowy ROM oparty o system Android. LineageOS wreszcie zadebiutował i mogą pobrać go pierwsi chętni, jeśli tylko posiadają kompatybilne urządzenie.

Android daje użytkownikom znacznie szersze możliwości personalizacji niż konkurencyjne systemy operacyjne do smartfonów. Od samego początku grupy zapaleńców modyfikują oprogramowanie najróżniejszych urządzeń i udostępniają efekty swojej pracy społeczności.

CynagonenMod był bodaj najpopularniejszym projektem tego typu.

Grupa entuzjastów 8 lat temu stworzyła modyfikację Androida, która spodobała się szerokiej grupie odbiorców. Stworzony przez Steve'a Kondika CyanogenMod adaptował kolejne wersje Androida wypuszczane przez Google'a.

Dzięki CyanogenMod użytkownicy smartfonów porzuconych przez producenta mogli na własną rękę zaktualizować oprogramowanie. W wielu wypadkach znacznie poprawiało to działanie telefonu i dawało dostęp do nowych funkcji bez konieczności kupowania nowego urządzenia.

CyanogenMod stawiał przy tym na niemal czystego Androida z nielicznymi i użytecznymi dodatkami w czasach, gdy klienci pierwsze czego chcieli po zakupie telefonu to pozbyć się nakładki producenta.

CyanogenMod rozwijał się w czasach, gdy zmiany w Androidzie zachodziły bardzo szybko, a fragmentacja postępowała.

Teraz czasy nieco się zmieniły, a modyfikowanie systemu w telefonie to znacznie bardziej karkołomne zadanie, które w dodatku ma coraz mniej sensu. Nakładki są mniej inwazyjne, a czystego Androida mamy w telefonach prosto od Google'a.

Po kilka latach grupa zapaleńców postanowiła przekształcić się w firmę z prawdziwego zdarzenia. Nie wytrzymała niestety zderzenia ze światem biznesu. Niedługo później CyanogenMod został zakończony... ale fani nie zostali na lodzie.

LineageOS to następca CyanogenMod.

Część zespołu związana z projektem CyanogenMod postanowiła kontynuować dzieło pod inną marką. Teraz, po tygodniach oczekiwania, fani Androida mogą już pobierać obrazy pierwszej dostępnej publicznie wersji systemu LineageOS.

System LineageOS bazuje na Androidzie 6.0 lub Androidzie 7.1 w zależności od urządzenia. Jak na razie dostępny jest tylko na kilka smartfonów:

  • Nexus 5X;
  • Nexus 6P;
  • Moto G4/G4 Plus;
  • Nextbit Robin;
  • Xiaomi Redmi 1S.

Twórcy planują publikowanie kolejnych aktualizacji co kilka tygodni. W przyszłości LineageOS ma trafić na łącznie ok. 80 różnych urządzeń.