1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Tech

Wielki wyświetlacz i pełna integracja z Amazonem. Tak wygląda lodówka przyszłości od LG

LG Smart InstaView

Właśnie zakończyła się konferencja LG, na której koreański gigant pokazał wiele nowości z kategorii RTV i AGD. Moją szczególną uwagę zwróciło jednak coś innego. A konkretniej, współpraca z firmą Amazon.

Gdyby ktoś kilka lat temu mi powiedział, że usługi konsumenckie Amazonu będą poważnym zagrożeniem dla Apple’a, Google’a i Microsoftu, to bym parsknął śmiechem. Zwłaszcza mając w pamięci tablety i telefony tej firmy. Dziś, za sprawą głośnika Echo, Alexa przebojem podbija kolejne ręki, stawiając twórców Siri, Cortany i Google Assistant w niezręcznej i absurdalnej sytuacji.

Amazon zdobywa też kolejnych partnerów. W tym giganta z Korei, który, co ciekawe, oferuje również sprzęty z Cortaną i Google Now. Tym razem jednak zaprezentował lodówkę, wyposażoną w 29-calowy wyświetlacz LCD oraz szereg rozwiązań zapewnianych przez usługę firmy Amazon. Całość pracuje pod kontrolą systemu webOS i aplikacji do efektywnego planowania zakupów żywności oraz przygotowywania posiłków.

Alexa, oprócz wyszukiwania przepisów kulinarnych, umożliwia odtwarzanie muzyki, składanie w sklepie Amazon.com zamówień czy przygotowanie listy zakupów. Alexa potrafi obsłużyć ponad 6000 komend głosowych, umożliwia sterowanie inteligentnym domem, zamówienie przeglądu samochodu, ustawianie wyłączników czasowych w kuchni czy sprawdzanie prognozy pogody.

LG Smart InstaView

Alexa to jednak nie wszystko, co „inteligentne” w lodówkach LG

Użytkownik, przy pomocy podwójnego stuknięcia, uruchamia funkcję InstaView, dzięki której wyświetlacz staje się przezroczysty, pozwalając sprawdzić zawartość lodówki bez otwierania drzwi.

Z kolei korzystając z menu Smart Tag za pomocą ekranu dotykowego, wprowadzić informacje o przechowywanych produktach spożywczych oraz datach ich przydatności do spożycia. Dzięki temu lodówka będzie wyświetlać przypomnienia o żywności, która wkrótce ulegnie przeterminowaniu. Wbudowany ekran dotykowy może służyć domownikom także jako tablica do pozostawienia ważnych wiadomości czy listy zadań do zrobienia.

Wewnątrz lodówki zainstalowano kamerę o rozdzielczości 2 Mpix o szerokim kącie widzenia, dzięki czemu obejmuje całe wnętrze lodówki, pozwalając na sprawdzenie jej zawartości przy użyciu telefonu, co może okazać się szczególnie przydatne podczas zakupów.

Data premiery i cena lodówki nie są znane. To jednak kolejne zwycięstwo Amazonu nad dotychczasowymi primadonnami rynku. Czy to również będzie zwycięstwo LG? Jak zawsze, o wszystkim zdecyduje jakość produktu, cena i… odpowiednia reklama.