1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt

Lenovo chce wejść do twojego domu, zaoferować prywatnego asystenta i własną chmurę

Lenovo też marzy o tym, by wejść do naszych domów. Jak chce tego dokonać? Nową linią produktów - Lenovo Smart.

Lenovo Smart Assistant to klon Amazon Echo.

O tym, że przyszłość to Internet Rzeczy media i eksperci trąbią już od kilku lat, ale od niedawna zalewa nas prawdziwa fala wszelkich przedmiotów, które są "smart" - od pralek, bo buty.

Nic więc dziwnego, że każdy producent chce mieć dla siebie kawałek tego tortu. Nie inaczej jest z Lenovo, które właśnie zaprezentowało na targach CES 2017 trzy urządzenia, dzięki którym łatwiej będzie sterować tymi wszystkimi "mądrymi" sprzętami.

Lenovo Smart Assistant, czyli klon Amazon Echo z Alexą na pokładzie.

Najważniejszym z nowych urządzeń Lenovo jest głośnik Lenovo Smart Assistant, wyposażony w obsługę asystenta głosowego Amazonu, czyli Alexę.

Lenovo Smart Assistant to klon Amazon Echo.

Z wyglądu nie różni się on przesadnie od Amazon Echo, choć nawet podstawowa wersja Smart Assistant ma mieć dużo lepsze głośniki, niż oryginał.

Lenovo planuje również edycję stworzoną we współpracy z Harman-Kardon, która zagwarantuje jeszcze lepsze wrażenia odsłuchowe.

lenovo-smart-assistant-with-8-far-field-mics-in-dark-gray

Tak jak Amazon Echo, tak i Lenovo Smart Assistant nasłuchuje w promieniu 360 stopni, i potrafi rozpoznać komendę głosową nawet z odległości pięciu metrów. Wbudowana w głośnik Alexa potrafi zarządzać innymi urządzeniami, a dzięki możliwości tworzenia własnych funkcji i powiązań, użytkownicy mogą samodzielnie rozbudowywać jej możliwości.

lenovo-smart-assistant-easy-set-up_in-light-gray

Alexę testuje właśnie Piotr Barycki, więc niebawem możecie spodziewać się szczegółowego opisu jej rzeczywistych zalet na Spider's Web.

Smart Assistant trafi na rynek w maju i będzie dostępny w trzech kolorach: szarym, zielonym i pomarańczowym. Podstawowa edycja kosztować będzie 129 dol. zaś wykonana we współpracy z Harmanem-Kardonem - 179 dol.

Nie wiadomo, czy urządzenie trafi na nasz rynek.

Lenovo Smart Storage - intuicyjna, domowa chmura.

Przy gargantuicznych ilościach danych, jakie przetwarzamy w dzisiejszych czasach, dyski sieciowe to podstawa. Dlaczego jednak płacić firmom za miejsce na ich serwerach, skoro można stworzyć sobie w domu własną chmurę?

lenovo-smart-storage-from-top

Z takiego założenia wyszło Lenovo, tworząc Smart Storage - dysk sieciowy o pojemności do 6 TB, wyposażony w łączność bezprzewodową.

Lenovo Smart Storage został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i dzieleniu się plikami. Dlatego obok standardowych zabezpieczeń, dostępu do prywatnej chmury chroni także oprogramowanie do rozpoznawania twarzy.

lenovo-smart-storage-showing-ports

Dysk trafi na rynek w maju w cenie od 139 dolarów.

Lenovo 500 Multimedia Controller - myszka i klawiatura, które zmieszczą się w kieszeni.

W nowoczesnym domu nie brakuje urządzeń, którymi trzeba zarządzać zdalnie. Dziś są to telewizory, jutro lodówki i inne urządzenia AGD. Lenovo przygotowało więc uniwersalne rozwiązanie do obsługi tych wszystkich sprzętów - 500 Multimedia Controller.

lenovo-500-multimedia-controller_front

To malutka klawiatura, której cała powierzchnia jest też gładzikiem wspierającym gesty znane z Windows 10. Kontroler łączy się z innymi urządzeniami przez Bluetooth HID. Jego zasięg ma wynosić nawet do 20 metrów.

Lenovo 500 Multimedia Controller trafi na rynek w marcu i będzie kosztować 54 dol.

To dopiero początek.

Lenovo ma świadomość, do jakich rozmiarów urośnie Internet Rzeczy w przeciągu najbliższych lat. Dlatego już dziś, razem z premierą nowych urządzeń, zapowiada, że to dopiero początek.

Możemy się więc spodziewać w niedługim czasie prawdziwego wysypu sprzętów Lenovo Smart. I wielu innych. Bo do tego wyścigu z pewnością stanie każdy producent elektroniki użytkowej.