Operatorzy  /  News

Tak jak myślałem - korzystam z najlepszej sieci w kraju

Picture of the author
258 interakcji
dołącz do dyskusji

To już trzeci raz, kiedy niezależny podmiot sprawdza jakość sieci mobilnych w Polsce. To również trzeci raz, kiedy zwycięsko z tego porównania wychodzi T-Mobile. Sieć, w której mam numer już od prawie dwóch dekad.

Firma badawcza P3 Communication porównała wszystkich czterech operatorów w formie tzw. drive testu, który był realizowany od połowy października do połowy listopada ubiegłego roku w wybranych aglomeracjach miejskich i miejscowościach na ważnych szlakach komunikacji drogowej.

T-Mobile uzyskał w badaniu, łącznie 830 punktów, zdobywając w kategorii jakości połączeń głosowych 344 punkty i usług transmisji danych 486 punktów. Zdobywca drugiego miejsca uzyskał łącznie 816 punktów natomiast kolejni badani odpowiednio 809 i 775.

Która sieć jest najlepsza? Jeżeli stawiasz na jakość, to bierz T-Mobile.

W kategorii połączenia głosowe, brane były pod uwagę trzy wskaźniki: jakość połączenia oraz dwa parametry związane z nawiązywaniem połączeń - czas i skuteczność. T-Mobile uzyskał najlepsze wyniki właśnie w zakresie jakości połączeń oraz w czasie zestawiania połączenia.

Biorąc pod uwagę usługi transmisji danych, w badaniu była uwzględniana szybkość i skuteczność przesyłania danych oraz jakość usług bazujących na transmisji danych, a więc otwieranie popularnych stron internetowych i strumieniowanie wideo z YouTube’a. T-Mobile uzyskał stabilne, wysokie wyniki w każdym z powyższych zestawień zajmując pierwsze miejsce lub pozostając z niewielka stratą do lidera.

Ponad połowa testów było przeprowadzonych w dużych ośrodkach miejskich. Pozostałe w mniejszych miejscowościach oraz na ważnych drogowych szlakach komunikacyjnych.

To efekt inwestycji poniesionych przez T-Mobile.

Zasięg LTE w T-Mobile obejmuje już prawie całą populację kraju. Ostatni rok był bardzo pracowity dla tej sieci, ale efekty widać w tym teście. Rozbudowa sieci LTE miała też jeszcze jeden ważny cel – przygotowanie do wdrożenia w całej sieci technologii VoLTE.

VoLTE i VoWiFi to technologie, które mają na celu przede wszystkim poprawienie komfortu korzystania z usług sieci i ich świadczenie w nowych miejscach. Ich wdrożenie pozwala klientom m.in. na prowadzenie rozmów wszędzie tam, gdzie z różnych powodów zasięg sieci jest słabszy lub niemożliwy do dostarczenia (np. samolot).

Druga połowa 2016 roku to również rozpoczęcie projektu nakierowanego na wzmocnienie sieci T-Mobile na obszarach popularnych w okresie ferii zimowych. W ramach realizowanych inwestycji zbudowano lub wzmocniono zasięg LTE, w Szczyrku, Birczy, Muszynie, Wiśle, Krynicy Zdroju, Bukowinie Tatrzańskiej, Zakopanem, Ustrzykach Dolnych, Szklarskiej Porębie, Karpaczu, Świeradowie Zdroju.

Co dalej dla T-Mobile?

W pierwszym kwartale T-Mobile koncentrować się będzie na uruchamianiu stacji z LTE800/2600 na kolejnych lokalizacjach ze szczególnym uwzględnieniem obszarów miejskich.

Efektem tych prac ma być przede wszystkim wzrost pojemności sieci i lepszy zasięg wewnątrz budynków oraz wyższe prędkości transmisji danych, do czego w dużej mierze przyczyni się rozwój projektu agregacji pasma.

Trzymamy za słowo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst