1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt

Ten komputer dla graczy kosztuje 15 tysięcy złotych

Oto certyfikowane komputery IEM 2017 od partnerów Intela

Finały IEM 2017 rozgrywane w katowickim Spodku to okazja dla sprzedawców sprzętu komputerowego do maksymalizacji zysków. Organizatorzy e-sportowych zmagań już teraz poinformowali o dostępności specjalnej, certyfikowanej listy maszyn.

Czym są komputery certyfikowane przez Intela z okazji IEM 2017?

To sprzęty, które muszą spełniać wymagania określone przez technologicznego giganta, aby ubiegać się o oficjalne oznaczenie. Wstępnymi warunkami jest obecność procesora i5 lub i7 szóstej generacji, minimum 8 GB pamięci RAM HyperX (jeden ze sponsorów) oraz odpowiedniej karty graficznej. Po stronie Nvidii to przynajmniej GTX 960. Po stronie Radeona - R9 280.

Jeżeli konfiguracja spełnia minimalne wymagania Intela, może ubiegać się o certyfikację IEM 2017. Wtedy na obudowie znajduje się logo IEM, a do urządzenia dołączana jest paczka gier i dodatków o łącznej wartości ponad 180 amerykańskich dolarów.

iem 2017 komputery 2

Na ten moment komputery IEM 2017 sprzedaje Komputronik, X-KOM oraz NTT System.

Najdroższy, najbardziej spektakularny model certyfikowany przez Intela znalazł się w ofercie sklepu X-KOM. Ich X-KOM IEM GR-500 został wyposażony w procesor Intel Core i7-7700K (4 rdzenie, od 4.20 GHz do 4.50 GHz, 8 MB cache), dwie karty graficzne NVIDIA GeForce GTX 1080 w SLI, 32 GB pamięci RAM DDR4 oraz dyski HDD (2TB) i SSD (512GB). Za aktywne chłodzenie wodne oraz obudowę z elementami LED odpowiada Corsair.

Nie trzeba raczej nikogo przekonywać, że z taką konfiguracją problem wymagań sprzętowych praktycznie nie istnieje. Również podczas rozgrywki w 4K oraz VR. Zastanawiam się wręcz, czy maszyna nie jest zbyt potężna. Dwie świetne karty GTX 1080 w SLI to bardziej sztuka dla sztuki. Wielu graczy nie będzie w stanie wykorzystać takiego potencjału.

Cena omawianej bestii to… 15 tysięcy, bez jednej złotówki. Jak już wspominałem, sztuka dla sztuki.

iem 2017 komputery

Co ciekawe, w tym roku certyfikacją IEM zostały objęte również laptopy dla graczy.

Wynika to z partnerstwa między firmą Intel oraz producentem potężnych urządzeń przenośnych Hyperbook. Tym samym szeroka gama laptopów została poddana certyfikacji, spełniając wymagania określone przez twórcę procesorów. Najpotężniejszy z nich kosztuje 15 500 zł., oferując dwie karty GeForce GTX 1080 w SLI oraz 16 gigabajtów pamięci RAM.

Jeżeli chodzi o gry przyznawane klientom kupującym certyfikowane przez Intela urządzenia, w zestawie znajduje się Just Cause 3, CS:GO, Ashes of the Singularity, a także płatne dodatki do Warface, World of Warships oraz World of Tanks. Każdy z tych tytułów aktywuje się za pomocą dołączanego do zakupu  kodu, na specjalnej witrynie Intela.