1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Tech

Tak, ten smartfon kosztuje prawie 6000 zł. I tak, jak najbardziej ma to sens

Tak, ten smartfon kosztuje prawie 6000 zł. I tak, jak najbardziej ma to sens
370 interakcji
dołącz do dyskusji

Czy Huawei Mate 9 Pro Porsche Design to smartfon drogi? Jak najbardziej. Czy mało kto będzie mógł sobie na niego pozwolić? Dokładnie tak. Nie zmienia to jednak faktu, że Huawei Mate 9 Pro Porsche Design to urządzenie potrzebne dla użytkowników i dla rynku. Najbardziej potrzebne jednak jest dla samego Huaweia.

Wiele osób może tego nie rozumieć. Jak mogę usprawiedliwiać kupno smartfona za 5699 zł? W końcu od standardowego Mate 9 Pro kosztującego 2000 zł mniej różni się on tylko większą pamięcią oraz logo Porsche Design. Przyznaję, nie jest to telefon wyjątkowo opłacalny. Co więcej, sam nie zdecydowałbym się na jego kupno. Jednak uważam, że i na takie produkty jest miejsce na rynku.

Gdyby wszystkie smartfony miałyby być opłacalne, najdroższym urządzeniem mobilnym na świecie byłby Huawei P9 Lite.

Nikt by jednak na tym nie skorzystał, ponieważ zostałaby ograniczona dostępność różnego rodzaju smartfonów. Fani najlepszych urządzeń, entuzjaści sprzętu mobilnego mogliby czuć się zawiedzeni. W końcu oni chcieliby wydać pieniądze na coś lepszego, ale ktoś by im tę możliwość zabrał.

Huawei Mate 9 Pro Porsche Design

Brak smartfonów takich jak Huawei Mate 9 Pro Porsche Design rodzi podobny problem, tylko dotyczący mniejszego grona użytkowników. Można oczywiście mówić, że Huawei Mate 9 Pro od Huawei Mate 9 Pro Porsche Design różni się wyłącznie szczegółami. Ale nie powinno to nikogo dziwić. W końcu im wyższa jest cena smartfona, tym różnice są mniejsze. Telefon kosztujący 500 zł będzie zauważalnie gorszy od takiego za 800 zł. Z kolei takiemu za 1300 zł jest dosyć blisko do sztandarowego modelu. Zaś same telefony z najwyższej półki różnią się niuansami, nie komfortem obsługi czy działania.

Jeżeli ktoś chce zapłacić za Huawei Mate 9 Pro Porsche Design 5699 zł, by mieć więcej pamięci i logo Porsche na smartfonie, jak najbardziej ma takie prawo. A producent ma prawo wprowadzić taki produkt na rynek. To użytkownicy i rynek zweryfikują, czy taki produkt był potrzebny.

Ocena tego nie jest prosta, ponieważ smartfonów nie można oceniać wyłącznie pod względem liczby sprzedanych sztuk. Inaczej, ponownie, jedynymi sensownymi modelami na rynku byłyby smartfony nie droższe niż 1000 zł. Sztandarowe modele nie sprzedają się w ogromnych ilościach, ale pełnią bardzo istotną rolę wizerunkową. Jeden z wysoko postawionych pracowników Samsunga powiedział mi kiedyś: “Ludzie naoglądają się reklam Galaxy S5, a potem kupują Galaxy Core”. Tutaj sytuacja może być podobna. Wielu klientów może sięgnąć po takie smartfony, ponieważ zobaczy, że Huawei już jest globalną marką premium, której zaufało nawet Porsche.

Dlatego powtarzam, nie jest problemem, że Huawei Mate 9 Pro Porsche Design kosztuje 5699 zł. Problemem byłoby, gdyby wszystkie smartfony z wysokiej półki (lub w ogóle wszystkie smartfony!) tyle kosztowały. Ale to raczej nam nie grozi.