REKLAMA

Smart liczniki w polskich domach. Tauron właśnie wprowadził przyszłość do naszych mieszkań

Energia elektryczna nie jest tania i nic dziwnego, że jej odbiorcy chcą mieć kontrolę nad zużyciem prądu. Jeden z dostawców energii, czyli firma Tauron, przygotowała dla swoich klientów narzędzie pomagające w szacowaniu tego zużycia.

11.01.2017 08.41
Tauron Smart Home Smart City
REKLAMA
REKLAMA

Nowe rozwiązanie firmy Tauron Dystrybucja wpisuje się idealnie w wizję przyszłości inteligentnych domów i Internetu Rzeczy. Usługa o nazwie HAN Tauron AMIPlus pozwoli klientom tego dostawcy energii jako pierwszym w Polsce obserwowanie zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym.

HAN Tauron AMIPlus łączy smart home i smart city.

Jak podaje serwis energetyka24.pl usługa wprowadzona przez Tauron jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w kraju. Posiadacze inteligentnego licznika energii elektrycznej będą mogli zdalnie (drogą bezprzewodową) sprawdzić aktualny pobór energii. W pierwszej kolejności HAN Tauron AMIPlus udostępnione zostaje klientom z Wrocławia.

Dotyczy to członków projektu AMIPlus Smart City Wrocław, u których firma wymieniła już liczniki na inteligentne z serii AMI. Z nowości skorzystają osoby, które korzystają z sieci typu HAN (ang. Home Area Network) wykorzystującej rozwiązanie o nazwie Wireless M-Bus.

Tacy klienci mogą w każdej chwili aktywować interfejs komunikacyjny HAN w swoim liczniku AMI, a celem firmy jest dostarczenie tego rozwiązania do wszystkich wrocławskich klientów.

Platforma pozwalająca na sprawdzanie odczytów z inteligentnego licznika poboru prądu to Tauron eLicznik. Dostęp do niej można uzyskać za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub przez aplikację mobilną na systemach Windows, Android i iOS.

Dzięki platformie Tauron eLicznik i danych z HAN Tauron AMIPlus będzie można sprawdzić pobór prądu poszczególnych urządzeń w domu lub w biurze. Pozwoli to planować zużycie energii, co może prowadzić do optymalizacji kosztów. Odczyt możliwy jest w 30 sekundowych odstępach.

Dzięki cyklicznemu sprawdzaniu poboru prądu będzie można przygotować bazę danych nazywaną profilem obciążenia.

REKLAMA

Ponieważ platforma dostępna jest przez internet, to odczyt inteligentnych liczników Taurona możliwy jest zdalnie poza domem. Tauron porównuje swoje zabezpieczenia do tych stosowanych w bankowości online. Firma obiecuje szyfrowanie danych o zużyciu energii elektrycznej kluczem 128 bitowym.

Wygląda to na świetne i użyteczne rozwiązanie i cieszy, że firmy w Polsce wdrażają takie innowacje. Dzięki temu idee smart city i smart home mają szansę na popularyzację. Przestają być pustymi frazesami, którymi rzucają na lewo i prawo futuryści i na naszych oczach zmieniają się w gotowe rozwiązania i produkty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA