1. SPIDER'S WEB
  2. Motoryzacja
  3. Tech

Darmowe Wi-Fi we wszystkich warszawskich autobusach to nie żart. To już (niemal) fakt

Wi-Fi będzie dostępne we wszystkich warszawskich autobusach

Już niebawem we wszystkich warszawskich autobusach będzie dostępna łączność Wi-Fi. Miejskie Zakłady Autobusowe kończą właśnie montaż odpowiednich routerów w pojazdach.

O darmowym dostępie do sieci w stołecznej komunikacji mówiło się już w 2013 roku. Wówczas warszawski ratusz testował to rozwiązanie i zamierzał wprowadzić darmowe Wi-Fi w 150 pojazdach. Pomysł udało się zrealizować dopiero pod koniec 2014 roku w większej od planowanej liczbie pojazdów. Wówczas w 230 autobusach można było korzystać z darmowego dostępu do sieci. Od tamtej pory liczba autobusów oferujących taką możliwość jest stale zwiększana.

Darmowe Wi-Fi w warszawskich autobusach

Już wiosną 2017 roku z bezpłatnego dostępu do sieci będziemy mogli korzystać w każdym z warszawskich autobusów. Obecnie w routery jest wyposażonych 960 autobusów, a bez łącza pozostało 300 autobusów. Według Miejskich Zakładów Autobusowych w każdym miesiącu odpowiednie urządzenia są montowane w 100 kolejnych autobusach, więc proces instalacji routerów powinien zakończyć się pod koniec marca.

Niestety bezpłatny dostęp do Wi-Fi będzie oferowany tylko w autobusach. Wprowadzenie takiej funkcji nie jest planowane w warszawskich tramwajach ani metrze. Usługa działa w oparciu o infrastrukturę Plusa. To bardzo dobra wiadomość. Gdyby warszawski ratusz zdecydował się na wybór Play’a, darmowy dostęp do Wi-Fi w centrum miasta działałby co najwyżej teoretycznie.

[teb]