1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Motoryzacja

Co może mieć pod maską gigantyczny SUV od Audi? To jasne - hybrydę

Co znajdziemy pod potężną maską nowego, gigantycznego SUV-a za ściętym dachem od Audi? Ano tak, dokładnie tak, jak się domyślaliście - silnik hybrydowy.

audi q8

Tym SUV-em jest Q8 - najnowszy, największy i zapewne najdroższy SUV w ofercie niemieckiego producenta.

Static photo Colour: Bombay blue

Na razie prezentowana jest jego wersja koncepcyjna, na bazie której stworzony zostanie model produkcyjny. Na salonową premierę poczekamy do 2018 roku.

Static photo Colour: Bombay blue

Pojazd, napędzany stale na obie osie, mierzy ponad 5 metrów długości, przy rozstawie osi równym 3 metry, szerokości 2,04 metra i wysokości 1,7 m.

Dynamic photo Colour: Bombay blue

Możemy się nim poruszać w trybie elektrycznym bez spalania ani kropelki benzyny.

Audi Q8 concept

Obok silnika spalinowego 3.0 TFSI zmieszczono tu bowiem także silnik elektryczny o mocy 100 kW. Akumulatory o pojemności 17,9 kWh pozwalają przejechać bez włączania tego pierwszego 60 km.

Static photo Colour: Bombay blue

Pełne naładowanie akumulatorów zajmie - przy źródle zasilania o mocy 7,2 kW - około 2,5 godziny.

Static photo Colour: Bombay blue

Kiedy już naładujemy akumulatory i napełnimy zbiornik paliwa, sprint do setki zajmie nam w Q8 zaledwie 5,4 sekundy. Prędkość maksymalną ustalono na 250 km/h.

Audi Q8 concept

Zasięg, przy oszczędnej jeździe, szacuje się natomiast na około 1000 km.

Audi Q8 concept

Wewnątrz, oczywiście, ekrany. Ale nie tylko te zwykłe. Standardowy jest ten przed kierowcą - 12,3" przekątnej, rozdzielczość 1920x720.

Audi Q8 concept

Reszta jest dotykowa - m.in. ekran centralny, a także ekran do regulacji ustawień klimatyzacji, który wyświetla ustawienia dla pasażera tylko wtedy, kiedy wykryje, że ten znajduje się w pojeździe.

Interior

Gdyby tego było mało, swój dedykowany ekran mają także... reflektory.

Audi Q8 concept

Dalej mało? Swój ekran dotykowy mają także pasażerowie tylnego rzędu.

Audi Q8 concept

Ale najciekawszym ekranem jest w Q8 HUD. Treści wyświetlane na nim mają być dokładnie dopasowane do naszego otoczenia, tzn. jeśli mamy np. skręcić, to strzałka skrętu zostanie nałożona na odpowiedni znak na drodze. Tak samo będziemy np. ostrzegani przed zagrożeniami.

Design Sketch

Nie jest pewne, ile z tego wszystkiego trafi do modelu produkcyjnego. Pewnie kilka ekranów wypadnie po drodze. Nie każdy egzemplarz wyjedzie też z salonu na 23-calowych felgach z 20-calowymi ceramicznymi tarczami. Ale skoro do premiery zostało już tylko około roku, to kto wie - może niektóre z tych fascynujących dodatków zostaną zachowane. W końcu kiedyś muszą przecież trafić na rynek...