REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Takiej transmisji jeszcze nie widziałeś. Chirurg nagrał operację... okularami Snapchata

Okulary Snapchat Spectacles wydają się być nawet fajnym gadżetem, choć dla mnie mają co najmniej dwie duże wady. Pierwsza to trudna dostępność:  można je kupić jedynie w kioskach w Stanach Zjednoczonych. Są to do tego kioski przemieszczające się w losowe miejsca.

21.12.2016
21:21
Snapchat Spectacles użyte do transmisji... operacji przepukliny
REKLAMA
REKLAMA

Druga wada, dla mnie ,okularnika, jest większa: nie lubię nosić szkieł kontaktowych a dostępne są jedynie jako „zerówki”. Z moją wadą wzroku prawdopodobnie musiałbym sobie oglądać wieczorem nagrania, żeby zorientować się, co tak naprawdę widziałem.

Zastosowań takiego gadżetu może być wiele, z czego najprostszym oczywiście jest zwykłe dzielenie się ze znajomymi tym, co widzimy. Jednak ambitniejszym podejściem jest użycie go w edukacji.

Tak zrobił właśnie Shafi Ahmed, chirurg, który udostępnił swoim studentom zapis przeprowadzonej przez niego operacji, nagranej za pomocą Snapchat Spectacles. Studenci mieli tym sposobem możliwość zobaczenia całości „oczami” nauczyciela - dokładnie z tej samej perspektywy, jaką ma operujący chirurg.

Operacja przepukliny była obserwowana przez 200 studentów, a wykładowca dodawał swój komentarz wyjaśniający różne szczegóły w trakcie jej prowadzenia.

Byłem ciekaw jak przyciskał przycisk na okularach - przecież po czymś takim musiałby przerwać operację i myć ręce. Okazało się, że robił to za niego jego asystent. Być może w przyszłości będzie można wykorzystać do tego polecenia głosowe lub gesty.

Sądząc po wpisach Ahmeda i filmach, które lubi na YouTube, jest on fanem nowych technologii. Zapewne stąd wziął się pomysł na operację transmitowaną za pomocą okularów Snapchata.

REKLAMA

Zamieszczam link do filmu, jednak uważajcie - zarówno sam film jak i inne wideo umieszczane przez chirurga na jego kanale są dość krwawe, i przeznaczone głównie dla jego studentów!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA