REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Zobacz 25 najlepszych zdjęć 2016 według Flickra. Nie wszystkie wykonano lustrzanką

Filckr opublikował listę 25 najlepszych fotografii, jakie użytkownicy przesłali do serwisu w bieżącym roku. Jest na co popatrzeć, ale równie ciekawie wyglądają liczby pokazujące, czym najchętniej fotografujemy.

20.12.2016
11:06
Flickr podsumowuje rok. Oto najlepsze zdjęcia 2016 roku
REKLAMA
REKLAMA

Lista 25 najlepszych zdjęć została wybrana według algorytmu, który uwzględniał zaangażowanie społeczności pod daną fotografią. Zasadniczo, Flickr wybrał zdjęcia, które miały najwięcej polubień, wyświetleń oraz komentarzy, ale dodał też coś od siebie.

Flickr ewidentnie nie chce być drugim Instagramem i nie chce promować selfieków wykonanych przez gwiazdy popu. W odróżnieniu od tego serwisu, topowa lista na Flickrze została przefiltrowana przez oceny załogi Flickra. Zespół dołożył od siebie czynnik ludzki, czyli ocenę wartości artystycznej zdjęcia. Tego parametru algorytmy podliczające suche dane liczbowe nie są w stanie przeanalizować.

W kwestii ilości, iPhone nie ma sobie równych.

A jeśli chodzi o statystyki zdjęć umieszczanych na Flickrze, już kolejny rok z rzędu fotografia tradycyjna musi ustąpić fotografii mobilnej. Najpopularniejszą marką aparatów na Flickrze było Apple. Aż 47 proc. tegorocznych zdjęć zostało zrobione sprzętami z logo jabłka. Na drugim miejscu jest Canon (24 proc.), a na trzecim Nikon (18 proc.).

YIR2016-half-sheet-topcameras

Oczywiście chodzi tu głównie o iPhone'a, który jest prawdziwą ikoną fotografii mobilnej. Nawet jeśli Android ma większe udziały rynkowe od iOS, pod w przeliczeniu na pojedyncze urządzenie nie ma popularniejszego smartfona od iPhone'a.

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych aparatów na Flickr aż osiem stanowią różne odsłony iPhone'a. Topową trójkę stanowią nie najnowsze modele: 6, 5S i 6S. W topowej dziesiątce znalazł się tylko jeden aparat tradycyjny: lustrzanka Canon 5D Mark III.

YIR2016-half-sheet-devicetypes

Zaskakująco wypadają też statystyki urządzeń, bowiem 48 proc. tegorocznych zdjęć zostało wykonanych smartfonami, a zaledwie 25 proc. to lustrzanki. Dalej robi się jeszcze ciekawiej: aż 21 proc. to aparaty kompaktowe, natomiast bezlusterkowce wykonały tylko 3 proc. tegorocznych fotografii.

A pod względem jakości?

Co te statystyki mówią nam o rynku? Tak naprawdę niewiele, ponieważ dotyczą one tylko Flickra. Nadal jest to jeden z największych serwisów fotograficznych świata, ale nie oznacza to, że odzwierciedla on cały rynek.

Pasjonaci i półprofesjonaliści często unikają dużych serwisów foto, ponieważ nie zależy im na tanim poklasku. Takie osoby z reguły chętniej dzielą się zdjęciami w mniejszych społecznościach, np. na forach, gdzie mogą oczekiwać rzeczowych opinii, a często krytyki. Z kolei osoby fotografujące smartfonami dosłownie zalewają serwisy społecznościowe swoimi materiałami. Do tego robią to raczej bezrefleksyjnie.

Stąd też rozstrzał między ilością, a jakością. Mimo że iPhone dominuje w statystykach, to w liście TOP 25 większość zdjęć pochodzi z lustrzanek.

Przejdźmy jednak do zdjęć, bo to one są najważniejsze

REKLAMA

Poniżej znajdziecie fotografie z listy Top 25 najlepszych tegorocznych zdjęć w serwisie Flickr.
The Lonely Tree
Zig Zag
Lake Mungo / Mungo National Park
A Wonderful Day
Tropic Thunder II
French Senate from the other side !
Sound of silence [explored]
On the road
Sunset - Grand Teton National Park
spotlight
Changing of the guard
Tempest || Dubai
Bringing back Autumn
Misty Forest
Infinity
P061516PS-0016
Superman & Lex Luthor
i.get.a.kick.out.of.you
Apollo 8 Liftoff View
Untitled
Rainbow Ridge
Freedom !

Dużo więcej zdjęć znajdziecie też w podsumowaniach roku skupiających się na konkretnych kategoriach: jedzeniu, krajobrazach, dzikiej przyrodzie i portretach. O ile wybór najlepszych obrazów w kategorii ogólnej jest dość kontrowersyjny, tak zdjęcia w poszczególnych kategoriach wydają się być ciekawsze i niekiedy lepsze technicznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA