REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Szukasz taniego smartwatcha? Koniecznie sprawdź Hykker Chrono 2 z Biedronki

Do Biedronki trafił zegarek Hykker Chrono 2. Cechuje się on bardzo dobrą jakością wykonania, bogatymi możliwościami oraz ceną wynoszącą zaledwie 159 zł.

15.12.2016
13:21
Hykker Chrono 2 to tani i całkiem niezły smartwatch z Biedronki
REKLAMA
REKLAMA

Inteligentne zegarki trafiają pod strzechy. Niestety wiele osób nie decyduje się na kupno tego typu sprzętów ze względu na ich bardzo wysoką cenę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ za dobrze wykonane i najbardziej użyteczne inteligentne zegarki trzeba zapłacić nawet czterocyfrowe kwoty. Na ich tle co najmniej interesująco prezentuje się model Hykker Chrono 2, który jest dostępny w sklepach Biedronka.

Hykker Chrono 2 - jakość wykonania

Przyzwyczaiłem się do tego, że inteligentne zegarki z niskiej półki cenowej charakteryzują się brzydkim wyglądem i kiepską jakością wykonania. O dziwo, w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Główną część Hykker Chrono 2 stanowi metalowa koperta, której wymiary to 56 x 42 x 11 mm. Jest ona gruba, masywna i dosyć ładna, zwłaszcza jak na zegarek kosztujący 159 zł. Ze względu na zastosowanie takiej koperty zegarek jest nie tylko duży, ale też ciężki. Jego masa wynosi aż 77 g, co może przeszkadzać niektórym osobom. Sam potrzebowałem kilku dni, by przyzwyczaić się do jego noszenia.

hykker-chrono-2 class="wp-image-534569"

O wiele mniej spodobał mi się gumowy pasek. Jego długość (23 cm) jest odpowiednia, jednak nie jest on przyjemny w dotyku. Nadgarstek pod nim się poci, co powoduje chęć zdjęcia zegarka po kilku godzinach noszenia. Niestety z problemem tym niespecjalnie da się coś zrobić, ponieważ pasek jest niewymienny. To spory problem, ponieważ znacznie wpływa na awaryjność zegarka. Prawdopodobnie nawet mocne uszkodzenie paska wystarczy, by zegarek stał się bezużyteczny.

Technikalia i wydajność

Na kopercie znajduje się kilka ciekawych elementów. Na prawej krawędzi można zobaczyć przycisk odpowiadający za wybudzanie zegarka i powrót do jego ekranu głównego, port ładowania oraz kamerę o niskiej rozdzielczości 0,3 Megapiksela. Na przeciwległej krawędzi znajduje się głośniczek oraz mikrofon, które służą do prowadzenia rozmów. Ich jakość jest absolutnie standardowa i wystarczająca.

Centralna część koperty kryje 1,54-calowy wyświetlacz IPS otoczony całkiem pokaźną ramką. Rozdzielczość wyświetlacza to 240 x 240 pikseli, a szczegółowość wyświetlacza to 226 ppi. Może wydawać się, że jest ona mała, ale tak naprawdę jest w zupełności wystarczająca. Na ekranie trudno zobaczyć pojedyncze piksele, a wyświetlane przez niego kolory są bardzo ładne. Warto odnotować, że po wygaszeniu zegarka na wyświetlaczu nie pojawiają się jakiekolwiek informacje. Po zegarku z ekranem IPS nie mogliśmy jednak spodziewać się czegokolwiek więcej.

hykker-chrono-2-sim class="wp-image-534574"

Na spodzie zegarka  znajduje się plastikowa klapka, którą można zdjąć. Pod nią umieszczono akumulator o pojemności 260 mAh, a także sloty na karty microSD oraz micro SIM. Zegarek nie miał najmniejszego problemu z obsługą obu tych elementów. Wspiera też łączność 2G oraz Bluetooth 3.0, które również działają całkowicie poprawnie.

Za sprawną pracę  zegarka odpowiada procesor MediaTek MTK6260A współpracujący z 16 MB RAM oraz 8 MB pamięci masowej. Podzespoły te mogą wydawać się kiepskie, ale okazują się w zupełności wystarczające do komfortowego korzystania. Zegarek działa bardzo płynnie i się nie zacina. To bardzo cieszy, ponieważ wydajność jest jedną z największych wad tanich inteligentnych zegarków.

Kompatybilność i aplikacje

Hykker Chrono 2 współpracuje ze zdecydowaną większością smartfonów dostępnych na rynku. Jest kompatybilny z urządzeniami z systemem Android w wersji 4.3 lub nowszej. By wykorzystać pełnię możliwości zegarka, konieczne jest zainstalowanie aplikacji, która nie jest dostępna w sklepie Google Play. Trzeba ją samodzielnie pobrać, pozwolić na instalowanie programów z nieznanych źródeł i uruchomić. To dosyć skomplikowany proces, który może był sprawić problem mniej doświadczonym użytkownikom.

[gallery columns="2" link="file" ids="534615,534616"]

Aplikacja oraz interfejs zegarka zostały w pełni przetłumaczone na język polski, co się chwali. Sama aplikacja jest dosyć intuicyjna i nikt nie powinien mieć problemu z jej obsługą. Pozwala na śledzenie postępów sportowych użytkownika, odnajdywanie zegarka oraz wybranie, jakie typy powiadomień będą widoczne na smartwatchu. Korzystając z programu można też podać liczbę kroków, jaką chcemy każdego dnia przebywać.

Hykker Chrono 2 - funkcje i akumulator

Hykker Chrono 2 zlicza kroki i mierzy sen, ale nie automatyczne, lecz dopiero po uruchomieniu stosownej aplikacji. Niestety, zegarek niestety nie liczy kroków idealnie. Gdy użytkownik idzie, zegarek zlicza je poprawnie. Wystarczy jednak stać w miejscu i machać rękę, żeby zegarek uznał to za aktywność. Jest to jednak zachowanie standardowe dla tanich akcesoriów sportowych.

Cieszy fakt, że zegarek nie reaguje na delikatne ruchy ręką. Oznacza to, że długa sesja przy konsoli lub praca na komputerze nie zostanie odczytana jako maraton. W zegarku nie zabrakło funkcji przypominania o braku aktywności. Szkoda, że z poziomu zegarka nie da się zobaczyć swojej aktywności w poprzednich dniach, do tego jednak służy aplikacja.

hykker-chrono-2-sport class="wp-image-534573"

Zegarek ma też pełno funkcji dźwiękowych. Pozwala na prowadzenie rozmów zarówno z poziomu karty SIM zainstalowanej w telefonie, jak też tej znajdującej się w zegarku. Należy jednak pamiętać, że zegarek można wykorzystać jako zestaw głośnomówiący tylko w cichym pomieszczeniu. W przeciwnym wypadku rozmowa będzie niemożliwa lub trudna, bo wbudowany w zegarek mikrofon będzie zbierał wszystkie otaczające nas dźwięki. Wbudowany mikrofon można też wykorzystać jako dyktafon, który nie będzie jednak działał tak dobrze jak ten zainstalowany na telefonie.

Inne możliwości zegarka to pisanie SMS-ów za pomocą dotykowego ekranu. Czynność ta nie należy jednak do najwygodniejszych. Pozostałe, standardowo działające aplikacje zainstalowane na telefonie to Alarm, kalendarz, kalkulator, menedżer plików, odtwarzacz muzyki, aparat/kamera, galeria, odtwarzacz wideo. Jak widać, zegarek ma mnóstwo różnego rodzaju funkcji. Dzięki temu praktycznie nie przeszkadza fakt, że nie można instalować na nim swoich programów.

Hykker Chrono 2 ma nawet aparat. Kiepski, ale to zawsze coś! class="wp-image-534576"
Hykker Chrono 2 ma nawet aparat. Kiepski, ale to zawsze coś!

Akumulator o pojemności 260 mAh jest wymienny i pozwala na 2 dni standardowej pracy. Nic więcej tu nie da się powiedzieć. Gdy nie jest używany intensywnie lub jest rozłączony ze smartfonem czas pracy dwukrotnie się wydłuża.

Czy warto kupić Hykker Chrono 2?

REKLAMA

Testowany przez nas zegarek to produkt ekstremalnie tani, bo kosztujący zaledwie 159 zł. Cechuje się przy tym bardzo dobrą jakością wykonania, całkiem ładnym wyglądem, wysoką wydajnością, dużą liczbą funkcji oraz odpowiednio długim czasem pracy na akumulatorze. Wyjątkowo istotne jest też, że potrafi być niezależny od smartfonu i po włożeniu do niego karty SIM może pełnić funkcję samodzielnego telefonu obsługującego rozmowy głosowe i wiadomości SMS.

Największe wady tego zegarka to niewymienny pasek wykonany z niezbyt przyjemnego materiału oraz aplikacje sportowe, które nie działają w tle. Poza tym jednak jest to jeden z najlepszych tak tanich inteligentnych zegarków dostępnych na rynku. Jestem przekonany, że w tak niskiej cenie nie znajdziemy urządzenia równie dobrego i w dodatku z oprogramowaniem w pełni przetłumaczonym na język polski.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA