REKLAMA

Dzięki polskim władzom Cyberpunk 2077 będzie lepszy. CDP RED dostał 30 mln na żywe miasto i multiplayer

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczy około 30 milionów złotych na narzędzia dla CDP, służące do produkcji gry Cyberpunk 2077. Można więc napisać, że do dobrej gry Polaków przyłoży się każdy podatnik.

19.12.2016 09.48
30 mln dla CDP. Cyberpunk 2077 będzie jeszcze lepszy
REKLAMA
REKLAMA

Nasze daniny rządzący przeznaczają na mnóstwo kontrowersyjnych inicjatyw. Jeżeli jednak promil moich podatków trafi do studia CD Projekt RED, aby ich najnowsza gra - Cyberpunk 2077 - była jeszcze lepsza, absolutnie nie mam nic przeciwko.

CD Projekt RED jest beneficjentem programu operacyjnego Inteligentny Rozwój 2016 - 2020.

Studio odpowiedzialne za Wiedźmina złożyło wnioski o wsparcie takich projektów jak:

  • Seamless Multiplayer - kompleksowa technologia umożliwiająca tworzenie unikalnej rozgrywki dla wielu graczy, uwzględniająca wyszukiwanie przeciwników, zarządzanie sesją, replikację obiektów oraz wsparcie różnorodnych trybów rozgrywki razem z unikalnym zestawem dedykowanych narzędzi”
  • City Creation - kompleksowa technologia służąca do kreacji "żywego", grywalnego w czasie rzeczywistym, miasta o wielkiej skali, która bazuje na zasadach, sztucznej inteligencji
    i automatyzacji oraz uwzględnia opracowanie innowacyjnych procesów i narzędzi wspierających tworzenie najwyższej jakości gier z otwartym światem"
  • Cinematic Feel - kompleksowa technologia umożliwiająca dostarczanie unikalnej, filmowej jakości w grach RPG z otwartym światem, uwzględniająca również innowacyjne rozwiązania procesowe i unikalny zestaw dedykowanych narzędzi”
  • Animation Excellence - kompleksowa technologia umożliwiająca znaczny wzrost jakości i produktywności skomplikowanych animacji ciała i twarzy na potrzeby gier RPG z otwartym światem, uwzględniająca również innowacyjne rozwiązania procesowe i unikalny zestaw dedykowanych narzędzi”

Najciekawiej prezentują się wnioski „City Creation” oraz „Seamless Multiplayer”. Wiele wskazuje na to, że dotyczą gry Cyberpunk 2077.

Oczywiście dofinansowane ze środków publicznych narzędzia mogą służyć do produkcji rozmaitych gier. Jednak „City Creation” szczególnie pasuje do formatu Cyberpunka 2077. To przecież w futurystycznym mieście będzie rozgrywać się akcja następnej wielkiej produkcji CDP RED.

Polacy już wcześniej pokazali, że są w stanie tworzyć kapitalne wirtualne metropolie. Miasto w dodatku Krew i Wino do trzeciego Wiedźmina to prawdziwe arcydzieło. To wzorowy przykład skupiska miejskiego, z płynnym podziałem na dystrykty, szlaki, kasty i style architektoniczne. To najlepsze otwarte miasto, jakie kiedykolwiek pojawiło się w grze wideo.

cyberpunk class="wp-image-45732"

Dzięki finansowaniu modułu „City Creation”, nadchodząca futurystyczna metropolia może być bardziej niesamowita niż to, co widzieliśmy w Wiedźminie. Na ten jeden cel CDP RED dostanie od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju niemal 10 mln zł. To już naprawdę istotna część całego budżetu produkcyjnego.

Bardzo ciekawy jest również „Seamless Multiplayer”. Czyżby twórcy Wiedźmina pracowali nad trybem wieloosobowym dla Cyberpunka 2077? To by było coś! Wyobraźcie to sobie - wykonujecie zadanie, aż tu nagle dochodzi do „inwazji” na naszego awatara ze strony innego gracza. Rozpoczyna się wymiana ognia, a wygrany może przejąć część złota pokonanego - to tylko jeden z tysięcy sposobów na wkomponowanie trybu sieciowego do przygody dla jednego gracza.

CD Projekt RED to nie jedyne polskie studio wnioskujące o środki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dla przykładu Techland - twórcy świetnego Dying Light - opisali we wniosku chęć stworzenia narzędzi pozwalających na unikalną walkę z przeciwnikami o nienaturalnym rozmiarze. W domyśle chodzi zapewne o gigantycznych oponentów, albo chmary miniaturowych potworków.

Ekipie Bloober Team marzy się sfinansowanie narzędzi dostosowujących rozgrywkę do poczynań gracza w czasie rzeczywistym. CI GAMES poszukuje środków na projekt o roboczym tytule LADAI, z kolei The Farm 51 wnioskuje o sfinansowanie narzędzi pozwalających tworzyć fotorealistyczną grafikę. Studiu Flying Wild Hog przydałby się za to nowy autorski silnik graficzny.

cyberpunk 2077 3 class="wp-image-164886"

Jak pisałem we wstępie - nie mam nic przeciwko dofinansowaniu gry Cyberpunk 2077 ze środków publicznych.

REKLAMA

Wiedźmin 3 jest produktem prywatnej firmy, ale to i tak jeden z naszych najlepszych towarów eksportowych. Dzięki takim studiom jak CDP RED, Techland czy 11 Bit gracze z całego świata mają Polskę za inkubator świetnych pomysłów oraz miejsce, w którym powstają cudowne, dopracowane interaktywne produkcje.

Jeżeli na coś ma iść nasza danina dla państwa, niech będą to właśnie innowacje. Niech będzie to nowoczesny sektor, w którym odnosimy sukcesy i który jest bardzo perspektywiczny. Może nie mamy Skody ani Dacii, może nie mamy iPhone’a ani Nokii, ale mamy gry wideo. Ich jakości nie może podważyć żaden konsument na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA