REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Dwa, cztery, a nawet osiem razy lepszy. Taki będzie Bluetooth w twoim następnym smartfonie

Pierwsze informacje na temat Bluetooth 5.0 pojawiły się w czerwcu tego roku. Teraz rozwiązanie to jest gotowe do zaimplementowania w nadchodzących urządzeniach mobilnych.

08.12.2016
13:37
Bluetooth 5.0 będzie dwa razy szybszy niż obecnie, jego zasięg okaże się cztery razy większy niż teraz, a pobór energii pozostanie na tym samym, bardzo niskim poziomie.
REKLAMA
REKLAMA

Jaki jest Bluetooth 5.0? W wielkim skrócie: znacznie lepszy od poprzedników. Bardziej konkretnie: jego zasięg jest cztery razy większy, przepustowość dwa razy wyższa, zaś szybkość wysyłania plików ma być aż ośmiokrotnie wyższa niż w przypadku standardu Bluetooth 4.3. To wszystko zostanie osiągnięte bez zwiększenia poboru energii urządzeń korzystających z nowego standardu. Jak widać, zmiany są naprawdę duże.

Wiele osób może uważać je za niepotrzebne, w końcu obecne standardy łączności bezprzewodowej działają bardzo dobrze. Nie można zapominać jednak, że wielkimi krokami wchodzimy w świat Internetu rzeczy. Sieci, w której praktycznie wszystkie przedmioty obecne w naszych domach komunikują się ze sobą, a przez to lepiej współpracują.

Bluetooth 5.0 będzie fundamentem tego rozwiązania.

Można podejrzewać, że nowy standard będzie stosowany nie tylko w urządzeniach mobilnych, ale także lodówkach, pralkach, piekarnikach, żarówkach, odkurzaczach i wielu innych sprzętach codziennego użytku. Obecnie inteligentne urządzenia tego typu korzystają głównie z Wi-Fi, jednak jeżeli Bluetooth 5.0 będzie tak dobry, jak mówią zapowiedzi, z całą pewnością będzie najważniejszym standardem bezprzewodowym na rynku.

Największa zaleta Bluetooth 5.0 to możliwość szybkiego przesyłania całkiem dużych ilości danych podczas interakcji dwóch sprzętów. Rozwiązanie to zostanie wykorzystane między innymi przez beacony. Do tej pory potrafiły one przesyłać do użytkowników tylko szczątkowe informacje, takie jak adres internetowy, na który trzeba było wejść. Teraz użytkownik wchodząc do obiektu wyposażonego w beacony będzie mógł dostać znacznie więcej danych.

Chcecie przykłady praktycznego zastosowania Bluetooth 5.0?

REKLAMA

Proszę bardzo. Wchodząc do muzeum użytkownik będzie automatycznie dostawać informację o najciekawszych znajdujących się w pobliżu eksponatach, mapę całego kompleksu i kupon zniżkowy do kawiarni oraz sklepu z pamiątkami. Sklepy zaś będą mogły wysyłać mapę z lokalizacją produktów, które najczęściej kupujesz. Inteligentne lodówki będą informować użytkownika na podstawie obrazu z umieszczonych w nich kamer, jakich produktów aktualnie brakuje.

Jak widać, nowy standard łączności bezprzewodowej jest potrzebny do ciągłego rozwijania się technologii użytkowej. I choć obecnie zdecydowana większość z nas nie potrzebuje nowszego Bluetooth, za kilka lat nie będziemy sobie wyobrażać bez niego życia. A może i za kilka miesięcy, ponieważ pierwsze sprzęty z Bluetooth 5.0 powinniśmy zobaczyć na styczniowych targach CES.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA