REKLAMA

AMD wraca do gry. Procesory Ryzen mogą zagrozić najlepszym układom Intela

AMD zaprezentowało właśnie swoje zupełnie nowe procesory o nazwie kodowej Ryzen. Jednostki te mają konkurować nawet z najlepszymi układami Intela i sprawić, że AMD ponownie wróci do walki o rynek CPU.

14.12.2016 16.16
Dzięki przemyślanej strategii firmy akcje AMD wzrosły o 52%.
REKLAMA
REKLAMA

Znamy już wiele informacji na temat procesorów AMD Ryzen. Według najnowszych oficjalnych doniesień inżynierom AMD udało się osiągnąć 40-procentowy wzrost liczby wykonywanych wykonywanych instrukcji względem poprzedniej generacji układów. Nie sprecyzowano jednak, czy mówimy tu o wzroście względem procesorów Vishera (AMD FX-8350), czy może Excavator (Athlon X4 845), co utrudnia dokładne określenie jego spodziewanej wydajności.

Najlepszy model z rodziny AMD Ryzen prawdopodobnie będzie procesorem wyposażonym w 8 rdzeni obsługujących 16 wątków. Bazowa częstotliwość pracy tego układu to 3400 MHz, która będzie wzrastać w trybie Boost. Niestety nie wiadomo, jak duży wzrost to będzie. Cieszy też zastosowanie łącznie 20 MB pamięci podręcznej poziomu drugiego oraz trzeciego oraz technologii Neural Net Prediction oraz Smart Prefetch, które uczą się, jak działają konkretne aplikacje i przewidują, jakich danych będą one potrzebować. Te wszystkie rozwiązania powinny przełożyć się na wysoką wydajność AMD Ryzen. Mówi się, że najlepsze modele firmy mają konkurować z modelem Intel Core i7-6900K. Jeszcze kilka lat temu było to nie do pomyślenia.

amd-ryzen-pure-power class="wp-image-534338"

Układy AMD Ryzen mają cechować się też niskim poborem energii. Jest to zasługa technologii Pure Power, której zadaniem jest wykorzystanie około 100 czujników do monitorowania temperatury układu i dostosowywanie do niej napięcia zasilającego oraz wydajności. Zastosowany algorytm ma robić wszystko, by jak najbardziej obniżać temperaturę pracy, wydzielanie ciepła oraz pobór energii układu przy jak najmniejszym ograniczeniu jego wydajności.

amd-ryzen-precision-boost class="wp-image-534337"

Z technologią Pure Power będzie współpracować Precision Boost, które będzie automatycznie dostosowywać częstotliwość pracy procesora do aktualnych potrzeb z dokładnością do 25 MHz. Ciekawie prezentuje się też rozwiązanie Extended Frequency Range (XFR), dzięki któremu procesor automatycznie zwiększy swoją częstotliwość pracy i, co za tym idzie, wydajność, jeżeli procesor będzie pracował w niskiej temperaturze. Oznacza to, że właściciele mocniejszych chłodzeń otrzymają nieco wyższą wydajność bez konieczności zmiany ustawień komputera.

amd-ryzen-xfr class="wp-image-534336"
REKLAMA

Niestety nie ujawniono konkretnych osiągów AMD Ryzen na polu zużycia energii. Wiemy tylko, że TDP nowego procesora AMD to 95 W. Może się wydawać, że to wartość mała, ponieważ Intel Core i7-6900K ma TDP na poziomie 140 W. Należy jednak pamiętać o tym, że obaj producenci procesorów stosują zupełnie różne metody wyliczania TDP i nie można ich bezpośrednio porównywać.

Z dotychczasowych informacji wynika, że układy AMD Ryzen mogą poruszyć skostniały rynek procesorów i wprowadzić na nim rywalizację, której brakowało od niemal dekady. Mam nadzieję, że tym razem zapowiedzi AMD okażą się prawdziwe. Sytuacja taka może doprowadzić do pierwszej od dawna wojny cenowej na rynku. Jej następstwem będzie obniżka cen procesorów ze wszystkich półek cenowych, na czym w oczywisty sposób zyskają użytkownicy. O tym, czy faktycznie ten scenariusz się spełni, dowiemy się za kilka miesięcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA