REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Adobe XD debiutuje jako... aplikacja dla Windows 10

Oczekiwany od dawna program Adobe XD właśnie trafił na Windowsa, lecz w formie... aplikacji Windows 10. Co potrafi nowy program i czy warto się nim zainteresować?

13.12.2016
21:37
Adobe XD jako aplikacja na Windows 10
REKLAMA
REKLAMA

Adobe XD (Adobe Experience Design) to jeden z przykładów na to, że Adobe wcale nie musi być monopolistą. XD to młody program, który zadebiutował w bieżącym roku. Pozwala on na tworzenie prototypów stron internetowych i aplikacji mobilnych.

Do tej pory Adobe XD było dostępne jako aplikacja na system macOS. Adobe tłumaczy tę decyzję tym, że chciało znaleźć najlepszą ścieżkę rozwoju na jednej platformie, a dopiero później przerzucać siły na pracę nad kolejną platformą.

Tyle teorii, natomiast w praktyce sytuacja jest dla Adobe mocno niekorzystna z uwagi na konkurencję. Na komputerach Mac znajdziemy udaną i bardzo popularną aplikację Sketch, której z kolei nie ma na Windowsie.

Co ciekawe, na tę chwilę to właśnie Sketch wyrasta na faworyta, dlatego Adobe musi pracować wyjątkowo mocno, by zaznaczyć swoją obecność na rynku, który jest szalenie ważny. Projektowanie aplikacji mobilnych to rynek, który przyciąga coraz więcej osób i firm. To dlatego prace nad wersją na macOS mają dużo wyższy priorytet od programu na Windowsa.

Adobe XD w końcu na Windowsie

Adobe właśnie opublikowało betę programu Experience Design na Widnowsa. Co ciekawe, program jest dostępny wyłącznie w formie tzw. aplikacji uniwersalnej na Windows 10. Nie zobaczymy - przynajmniej na razie - Adobe XD w formie klasycznego programu Win32.

Jeszcze dziwniej robi się w momencie instalacji, bowiem Adobe nie dystrybuuje swojej aplikacji poprzez Sklep Windows, a poprzez swojego menadżera CC, z którego można pobrać aplikację XD.

Nie jest to pierwsza aplikacja Adobe na Windows 10

Adobe XD na Windows 10 class="wp-image-534187"

W sklepie Windows znajdziemy kilka pozycji od Adobe, z których najpoważniejszą jest Adobe Photoshop Elements 15 dostępny w cenie ok. 305 zł.

A jak wygląda Adobe XD na Windowsie? Aplikacja różni się od wersji na Maca. Z dobrych wiadomości: wersja windowsowa jest zoptymalizowana pod obsługę dotykiem oraz rysikiem, co powinno spodobać się projektantom korzystającym z urządzeń linii Surface.

REKLAMA

Niestety są i złe wiadomości. Adobe XD na Windowsa 10 jest tylko namiastką tego, czym jest ta aplikacja na macOS. Wersja na Windowsa nie ma całego szeregu funkcji, w tym tak podstawowej jak... obsługi warstw. Co prawda warstwy trafiły do wersji makowej dopiero miesiąc temu, ale to pokazuje, że wersja windowsowa jest mocno w tyle.

Betę Adobe XD na Windowsa 10 można pobrać za pośrednictwem strony Adobe. Aplikację można testować za darmo, natomiast docelowo stanie się ona częścią pakietu Adoobe CC i będzie sprzedawana w abonamencie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA