REKLAMA

Świetna wiadomość - YouTube wprowadza obsługę HDR! Żeby tak jeszcze zgrzeszył jakością obrazu...

Świetna informacja dla fanów jakości obrazu - od dziś YouTube obsługuje natywnie standard HDR! I nawet jeśli YouTube nigdy nie był kojarzony z dobrą jakością obrazu, to i tak jest to ważny krok w rozwoju standardów.

08.11.2016 10.12
YouTube wprowadza obsługę HDR. To świetna wiadomość
REKLAMA
REKLAMA

Od dziś na YouTube wspiera wideo w standardzie HDR. Twórcy mogą umieszczać w serwisie wideo nagrane w szerokim zakresie tonalnym, dzięki czemu obraz będzie charakteryzował się dużo wyższą jakością. Wideo HDR to przede wszystkim dużo mocniejsze, bardziej realistyczne rozbłyski na ekranie, ale także więcej szczegółów w ciemnych i jasnych partiach obrazu.

Wideo HDR można już odtwarzać w aplikacji YouTube na telewizorach obsługujących HDR. Standard HDR obsłuży też nowy Chromecast Ultra. Jeśli chodzi o same telewizory, YouTube lada moment poradzi sobie m.in. ze wszystkimi ekranami SUHD od Samsunga z 2016 roku, a także z tegorocznymi telewizorami UHD obsługującymi HDR. Lista wspieranych urządzeń będzie stale rosła.

Oczywiście jeśli nie masz ekranu HDR, nadal możesz odtwarzać filmy tak, jak dotychczas. Materiały obsługujące HDR będą wówczas wyświetlane w standardowym zakresie tonalnym.

YouTube ma niewiele wspólnego z najlepszą jakością obrazu, ale reakcja serwisu na nowe standardy jest naprawdę godna podziwu.

YouTube obsługuje już nie tylko wideo w 4K (a nawet 8K), ale też cały szereg nowoczesnych form i standardów, m.in streamowanie na żywo, wideo 3D, wideo w 360 stopniach, czy dźwięk przestrzenny w filmach VR. Dodanie do tej listy standardu HDR jest naturalnym krokiem rozwoju.

Jasne, YouTube nie grzeszy i nigdy nie grzeszył jakością obrazu. Siłą tego serwisu jest dostępność, uniwersalność i obecność na praktycznie wszystkich możliwych platformach, od świata mobilnego, po zaawansowane zestawy domowe. Jeśli ktoś ma rozpropagować standard HDR, jest duża szansa, że zrobi to właśnie YouTube.

Ostatnio dużo dobrego dzieje się w kwestii implementacji nowoczesnych standardów obrazu.

Duzi gracze nareszcie zaczynają stawiać nie tylko na rozdzielczość 4K, ale także na HDR.

Na rynku mamy już płyty Ultra HD Blu-Ray, które oczywiście obsługują HDR, mamy odtwarzacze tego standardu, a do tego tani odtwarzacz pojawił się w nowym Xboxie One S. PlayStation 4 Pro niestety nie odtwarzy nowego standardu płyt, ale jak najbardziej będzie wspierać wideo w 4K i w HDR.

Do tego dochodzą usługi streamingowe, z Netflixem na czele. Teraz do wszystkich tych graczy dołącza YouTube, czyli absolutny gigant rynku wideo. Natywne wsparcie HDR w tym serwisie to bardzo duże wydarzenie dla branży.

Dziś to ciekawostka, ale dzięki tej decyzji jutro będziesz miał mnóstwo treści w nowym standardzie.

Na dzień dzisiejszy HDR nadal jest rozwiązaniem dla największych pasjonatów. Być może dziś nie masz telewizora 4K z obsługą HDR, ale kiedy za 3–4 lata kupisz taki ekran, treści w takim standardzie powinno być już bardzo dużo.

REKLAMA

I właśnie to jest najlepszą informacją. Najwięksi gracze robią podwaliny pod to, by nowe standardy stały się za kilka lat w pełni dojrzałe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA