REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft ma dla użytkowników Windowsa 10 nowy gadżet. Ale skorzystają z niego nieliczni

Kolejna aktualizacja Windows 10 o nazwie Creators Update pojawi się dopiero w przyszłym roku, ale już teraz wiemy czego się po niej spodziewać. Jedną z nowości ma być wirtualny trackpad.

10.11.2016
16:24
Wirtualny trackpad
REKLAMA
REKLAMA

Wirtualna klawiatura w komputerach nie robi na nikim wrażenia. Od lat na pecetach z oprogramowaniem Microsoftu można uruchomić dodatkowe okienko, które pozwoli na wprowadzanie tekstu i wykonywanie innych operacji z użyciem klawiszy nawet na maszynach, do których nie podłączono fizycznej klawiatury.

Do tej pory żaden z twórców systemów operacyjnych nie wpadł chyba jednak na pomysł, by symulować programowo wirtualny trackpad.

Na klasycznych komputerach takie rozwiązanie oczywiście nie ma sensu. Symulowanie ruchu kursora ruchem kursora brzmi w końcu jak jakaś abstrakcja - ale ta nowość nie jest przeznaczona do komputerów stacjonarnych, tylko do maszyn z ekranem dotykowym, w tym tabletów.

W komputerze obsługiwanym za pomocą dotyku taki programowy trackpad ma już sporo sensu. Pozwoli to np. na poruszanie kursorem po zewnętrznym monitorze podłączonym do tabletu - nie trzeba będzie już ze sobą zabierać myszki, by przeprowadzić prezentację.

Od razu widzę tutaj sporo innych scenariuszy, w których sprawdzi się wirtualny trackpad z Windows 10.

Wirtualny trackpad będzie można włączyć w centrum powiadomień. Dodatkowy sposób obsługi systemu przyda się w programach, w których obsługa dotykiem jest zbyt mało precyzyjna. Wystarczy wtedy poruszyć palcem po takiej wirtualnej płytce dotykowej wyświetlonej na ekranie, by dokładnie ustawić kursor.

Niespecjalnie dziwi też to, że Microsoft wprowadza wirtualny trackpad dopiero wraz z Windows 10 Creators Update. Wydaje się to rozwiązanie skrojone idealnie pod potrzeby osób, które zdecydują się na zakup komputera typu all-in-one od Microsoftu, czyli Surface Studio.

REKLAMA

Wirtualny trackpad mogą już testować posiadacze maszyn z rozwojową wersją Windows 10 z programu Windows Insider. Nowy dodatek pojawił się w systemie oznaczonym jako wersja 14965, który właśnie udostępniono wszystkim chętnym.

PS Tak, wiem, że na grafice głównej pojawił się MacBook. To celowe - przecież wszyscy wiedzą, że Apple robi najlepsze trackpady pod słońcem. Co innego miałem wybrać na ilustrację tego wpisu, Surface'a?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA