REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Hybrydy nie mają sensu? No to spójrz na te dane

Z badań przeprowadzonych przez Strategy Analytics wynika, że w momencie, w którym starzeje się nasz tablet z Androidem, kupujemy następny, ale już z zapewniającym większe możliwości Windowsem. A co z iPadem?

02.11.2016
16:22
Windows kontra Android. A może iOS? Oto jakie tablety kupujemy
REKLAMA
REKLAMA

Stategy Analitycs opublikował swój najnowszy raport o światowym rynku tabletów, w którym znalazły się bardzo ciekawe dane i wnioski. Wynika z niego, że w trzecim kwartale bieżącego roku producenci tych urządzeń wprowadzili 46,6 miliona egzemplarzy do sprzedaży, a więc o 10 proc. mniej niż w analogicznym kwartale rok temu i jeden proc. mniej niż w drugim kwartale bieżącego roku.

Z danych tych wynika, że na tej części rynku mobilnego jednym z czołowych graczy jest… Microsoft. Pamiętacie „odważnego” Windowsa 8? Wygląda na to, że ta inwestycja jednak się opłaciła, a Windows 10 rozwiązał ostatnie problemy i uprzedzenia. Tablety z tym systemem to bowiem już 16 proc. rynku, a to oznacza 25-procentowy wzrost rok do roku.

Liderem jest, jak zawsze, system Android, kontrolując 65 proc. rynku. Ale to właśnie on najwięcej traci z powodu zwiększającej się popularności tabletów z Windows 10. Skąd ta zmiana?

Moja intuicyjna opinia jest podobna do tej, którą badaniami podparł Strategy Analitycs. Mało kto chce tablet wyłącznie do celów rozrywkowych, skoro mogą mieć urządzenie hybrydowe, które nadaje się również do pracy i, co za tym idzie, pozwala zrezygnować z zakupu komputera osobistego. Zauważają to również producenci tych sprzętu, rezygnujący z tabletów z Androidem właśnie na rzecz tych z Windowsem.

A gdzie w tym wszystkim jest Apple?

Tuż obok tabletów z Windowsem. iPady cały czas tracą rynek (sześcioprocentowy spadek rok do roku), a udział byłby zapewne jeszcze mniejszy gdyby nie pierwsza hybryda od Apple’a, a więc bardzo ciekawy iPad Pro. Niedawno jeszcze każdy by wyśmiał zestawianie popularności tabletów z iOS-em do tabletów z Windows. Choć warto pamiętać, że sukces iPadów to sukces jednej firmy, zaś tablety z systemem Microsoftu to dzieło wielu firm i dostępne w wielu odmianach, w tym bardzo podstawowych za bardzo niewielkie pieniądze.

Niestety, to jeszcze nie oznacza, że w świecie nowoczesnych urządzeń przenośnych Microsoft jest jednym z liderów. W tabletowym świecie, choć osłabiony Windowsem, nadal króluje Android. Z kolei na dużo ważniejszym rynku jakim są telefony komórkowe, Windows praktycznie nie istnieje a system Google’a ma dominację bliską absolutnej, na drodze której stoi już tylko słabnący kwartał w kwartał iPhone.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA