REKLAMA

Technologie VoWiFi i VoLTE trafiają do T-Mobile. Jest tylko jeden haczyk...

T-Mobile Polska udostępniło właśnie swoim klientom dwie nowe technologie znacznie usprawniające korzystanie z sieci komórkowej. Od teraz abonenci tego operatora mogą skorzystać z VoWiFi i VoLTE.

17.11.2016 20.31
VoWiFi i VoLTE trafia do T-Mobile. Jest jednak haczyk...
REKLAMA
REKLAMA

VoWiFi i VoLTE to dwie technologie, które ułatwiają korzystanie z połączeń głosowych. T-Mobile wdraża właśnie obie jednocześnie, z czego będą mogli skorzystać pierwsi klienci.

Po co w ogóle komu VoWiFi?

VoWiFi to skrót od Voice over Wi-Fi. Oznacza to, że połączenia telefoniczne będzie można wykonywać nawet bez zasięgu sieci komórkowej - wystarczy do tego połączenie internetowe. Dotyczy to również możliwości wysyłania i odbierania wiadomości SMS i MMS.

Realizowane jest to na poziomie systemowym i nie wymaga dodatkowej aplikacji. To świetne rozwiązanie dla osób, które mieszkają w dziurze zasięgowej lub chcą skorzystać z telefonu np. w piwnicy, gdzie dociera zasięg domowego routera, ale już nie sieci komórkowej.

Do czego przyda się VoLTE?

VoLTE to analogicznie skrócony zapis Voice over LTE. To technologia, która pozwala wykonywać połączenia głosowe z użyciem sieci LTE. Przed jej wdrożeniem smartfony korzystając z internetu wykorzystywały sieć LTE, ale na czas połączeń głosowych musiały przełączać się na sieć poprzedniej generacji.

Dla klienta wprowadzenie VoLTE to dwie podstawowe zalety. Operator obiecuje szybsze zestawianie połączeń oraz niższe zużycie energii, co ma przełożyć się na dłuższy czas pracy urządzeń na jednym ładowaniu. VoWiFi i VoLTE na raz pozwala na handover, czyli płynne przełączanie się między tymi sieciami.

VoWiFi i VoLTE w T-Mobile - co musisz wiedzieć?

Rozczarowanie może niestety budzić lista telefonów, które obsługują VoWiFi i VoLTE w T-Mobile na start. Znalazły się na niej jedynie dwa urządzenia - Samsung Galaxy S6 i Samsung Galaxy S6 Edge.

Użytkownicy tych smartfonów dostali aktualizację oprogramowania, która włącza nowe funkcje. Operator o aktywacji nowych usług dla konkretnego numeru poinformuje wiadomością SMS. W pierwszej kolejności dostęp dostaną klienci indywidualni.

VoWiFi w T-Mobile przyda się przede wszystkim klientom wyjeżdżającym za granicę.

Usługa jest bezpłatna i można skorzystać z niej w celu obniżenia kosztów i uniknięcia opłaty za roaming - wystarczy zadzwonić lub wysłać wiadomość tekstową bądź MMS będąc w zasięgu sieci Wi-Fi bez grzebania w opcjach.

REKLAMA

T-Mobile nie jest w obu przypadkach pierwszą siecią, która wdraża VoWiFi i VoLTE na polskim rynku, ale sprytnie chwali się, że “T-Mobile jako jeden z pierwszych na świecie wprowadza obie technologie jednocześnie”.

Nowości w T-Mobile to świetna wiadomość - ale teraz czekam, aż pierwszy polski operator wprowadzi VoWiFi i VoLTE w iPhone’ach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA