REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jaki będzie Qualcomm Snapdragon 835? Taki, że warto czekać

Qualcomm Snapdragon 835 zostanie wykonany w 10-nanometrowym procesie technologicznym, dzięki czemu będzie bardziej energooszczędny oraz wydajniejszy.

18.11.2016
9:04
Intel i AMD proces technologiczny 11 nm 8 nm
REKLAMA
REKLAMA

Nie jest to żadna niespodzianka. Już jakiś czas temu słyszeliśmy, że Samsung wykorzystuje 10-nanometrową litografię do produkcji procesorów Samsung Exynos 8895, które zostaną zastosowane w przyszłorocznym Samsungu Galaxy S8. Smartfon ten jednak ma być dostępny (jak zwykle) w dwóch wersjach, różniących się procesorami.

Układy te jednak nie mogą się zbytnio różnić między sobą. Powinny oferować podobną wydajność oraz nie różnić się pod względem innych cech. Właśnie dlatego w drugiej wersji znajdzie się procesor Qualcomm Snapdragon 835, który także zostanie wyprodukowany przy użyciu 10-nanometrowej litografii, w fabrykach Samsunga. Znajdzie się on także w innych sztandarowych smartfonach tworzonych przez HTC, LG, Sony oraz wiele innych firm.

Co daje proces technologiczny 10 nm?

Nowa litografia wykorzystuje technologię 3D, która co prawda jest już używana od kilku lat, ale zyskała liczne, acz nieznane ulepszenia. Pozwala ona na zastosowanie większej powierzchni bramki, a co za tym idzie, zapewnienie większego przepływu elektronów. To z kolei przekłada się na uzyskanie większej wydajności i mniejszych strat.

Samo zmniejszenie litografii z 14- na 10-nanometrową przełoży się na 30 proc. oszczędności miejsca na układzie, podwyższenie wydajności (prawdopodobnie energetycznej) układu o 27 proc. lub zmniejszenie poboru energii o 40 proc. To, który efekt zostanie osiągnięty, zależeć będzie od inżynierów projektujących konkretny układ.

Qualcomm Snapdragon 835 będzie wyprodukowany w litografii 10 nm FinFET LPE (Low-Power Early). Samsung jednak będzie rozwijał tę technologię. Już w drugiej połowie 2017 roku zostanie uruchomiona produkcja 10-nanometrowych układów drugiej generacji, czyli 10 nm FinFET LPP (Low-Power Plus). Technologia ta zapewni całkiem niezły uzysk z wafla, porównywalny z tym osiąganym obecnie przy użyciu litografii 14 nm FinFET LPP.

REKLAMA

Co to oznacza? Jaki będzie Qualcomm Snapdragon 835?

W wielkim skrócie: dzięki nowym procesorom Samsung Galaxy S8 oraz inne nowe smartfony będą cechować się większą wydajnością energetyczną. Czyli przy tym samym poborze energii będą mogły osiągnąć większą wydajność lub zachować wydajność przy obniżeniu poboru energii. Dzięki temu nowe smartfony staną się jeszcze mocniejsze, ale nie będą przy tym rozładowywać się tak samo szybko, jak obecne na rynku modele.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA