REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rosja zmienia zasady gry, Warszawa w zasięgu nuklearnej i konwencjonalnej broni rakietowej

Nasz sąsiad z północnego wschodu staje się coraz bardziej kłopotliwy. Rosja rozstawiła w Kaliningradzie nowe, nowoczesne jednostki rakietowe, które były już w niektórych przypadkach testowane w Syrii.

24.11.2016
14:15
Polska w zasięgu rakiet
REKLAMA
REKLAMA

Swego czasu karierę w Sieci zrobił demotywator, który w prześmiewczy sposób komentował politykę krajów sojuszu północnoatlantyckiego:

Polska w zasięgu rakiet class="wp-image-530278"

Śmieszkowaliśmy sobie z tego w Internecie, a tymczasem w Rosji nikomu do śmiechu. Skorumpowane rządy, problemy ekonomiczne, polityczne, gospodarcze i dyplomatyczne tego kraju dolewają oliwy do ognia. Atmosfera jest nerwowa, a kraj rządzony przez Putina coraz agresywniej walczy o tracone wpływy.

Spider’s Web nie jest serwisem zajmującym się polityką, więc ani mi się śni szerzej komentować działań Polski, NATO i Rosji na arenie międzynarodowej. Jak najbardziej jednak zajmujemy się techniką, w tym wojskową. Warto przyjrzeć się nowej broni, która od teraz może być użyta do wystrzelenia rakiet na terytorium Polski w razie konfliktu wywołanego z czyjejkolwiek winy. A możemy to zrobić dzięki dokładnej dziennikarskiej analizie wykonanej przez The Washington Post.

K-300P Bastion-P

Polska w zasięgu rakiet class="wp-image-530279"

Te wyrzutnie pojawiły się w okręgu kaliningradzkim w październiku. Zostały zaprojektowane jako broń mająca chronić wybrzeże przed nawodnymi okrętami bojowymi (zasięg: 350 km). Były jednak z powodzeniem wykorzystywane w Syrii również do ataków celów naziemnych. Te umieszczone nieopodal granicy mają jednak najpewniej na celu obronę przed wodną inwazją sił NATO.

S-400 Triumf

Polska w zasięgu rakiet class="wp-image-530280"

Te rakiety również widziały wojnę w Syrii, służąc jako obrona przeciwlotnicza dla rosyjskiej bazy wojskowej. Każda z wyrzutni może zaatakować kilka celów powietrznych równocześnie. Może być zastosowana przeciwko samolotom, rakietom typu cruise oraz rakietowym pociskom balistycznym.

3M-54 Kalibr

Polska w zasięgu rakiet class="wp-image-530281"

Do Kaliningradu zostały wysłane dwie fregaty rakietowe, podobne do tych, które ostrzeliwały siły bojowników muzułmańskich w Syrii. Na ich pokładzie znajdują się rakiety Kalibr, które mogą być zastosowane zarówno przeciwko celom na- i podwodnym, jak i lądowym. Ich maksymalny zasięg to 2600 kilometrów. W niektórych wariantach pociski 3M-54 są wyposażone w głowice jądrowe.

Iskander-M

Polska w zasięgu rakiet class="wp-image-530282"
REKLAMA

To system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (maksymalnie 500 km). Jego ogromną zaletą jest jego mobilność i wysoka dokładność, co oznacza, że jest to broń zarówno bardzo skuteczna, jak i trudna do wykrycia przez siły wroga. Broń przeznaczona jest do atakowania wojsk przeciwnika oraz obiektów infrastruktury cywilnej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA