REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Jeszcze przed świętami za swoją paczkę zapłacisz kurierowi kartą

Zamierzasz zamówić świąteczne prezenty przez Internet? Zatem mam dla ciebie dobrą wiadomość. Jeżeli zechcesz zapłacić za nie przy odbiorze, a przesyłkę dostarczy kurier InPost lub DPD, zrobisz to przy użyciu karty. Na razie płatność kartą będzie dostępna tylko dla Warszawiaków, ale już niebawem z podobnej możliwości będą mogli skorzystać wszyscy Polacy.

29.11.2016
18:10
Płatność kartą niebawem u kurierów DPD.
REKLAMA
REKLAMA

Jak donosi Cashless, w ramach akcji pilotażowej DPD już wyposażyło w zbliżeniowe terminale płatnicze swoich kilkuset kurierów pracujących w czterech warszawskich oddziałach. Jednocześnie DPD informuje, że niebawem za pomocą plastiku będzie można płacić kurierom w całej Polsce. Proces wdrażania nowego sposobu płatności zostanie zakończony w 2017 roku.

Spółka zdecydowała się na wprowadzenie terminali, ponieważ aż 75 proc. Polaków korzystających ze sklepów internetowych, wybiera płatność za towar przy odbiorze. Do tej pory przed przyjściem kuriera trzeba było przygotować sobie odpowiednią ilość gotówki i w tym celu wybrać się do oddziału banku lub bankomatu. Kłopotliwe było też wydawanie reszty, dlatego ilość gotówki powinna być idealnie odliczona.

System do przyjmowania i rozliczania płatności, w tym terminale produkcji Verifone, zostaną dostarczone do DPD za sprawą spółki IT Card. Zarządza ona siecią terminali Planet Pay oraz banko- i wpłatomatów Planet Cash. Przed świętami płatność kartą zamierza wprowadzić również InPost. Według najnowszych doniesień, InPost właśnie kończy testy tego sposobu płatności, a terminale są już dostarczane do oddziałów.

Dlaczego firmy kurierskie dopiero teraz wprowadzają płatność kartą?

Dzieje się tak, ponieważ firmy kurierskie są pośrednikami między sklepem a klientem. Przyjmując płatność stają się podmiotami akceptującymi transakcję. Oznaczało to, że problemami z ewentualnymi zwrotami byłyby obarczone właśnie firmy kurierskie. Problem ten udało się jednak rozwiązać dzięki specjalnym umowom, które regulują obrót pieniędzy pomiędzy sklepami internetowymi a firmami kurierskimi.

Płatność kartą staje się ogólnodostępnym standardem, z którego korzystają absolutnie wszyscy. Jeszcze kilka lat temu ten rodzaj płatności nie był dostępny w dużej części lokali oraz sklepów. Teraz sytuacja na rynku zupełnie się zmieniła. Takie transakcje wprowadzają nawet kurierzy oraz Poczta Polska. Oczywiście nie zawsze wdrożenia te przebiegają bezproblemowo, jednak po pewnym czasie wszystkie problemy wieku dziecięcego są eliminowane.

REKLAMA

Wprowadzenie tego typu płatności jest o tyle ważne, że w taki sam sposób jak z karty płatniczej, korzysta się również ze smartfonu z usługą HCE lub Android Pay. Oznacza to, że dzięki coraz szerszemu wdrażaniu płatności za pomocą kart zbliżeniowych, zwiększy się też liczba miejsc, w których można korzystać płatności telefonem. A mnie, jako entuzjastę tego typu rozwiązań, to niezwykle cieszy i po raz kolejny udowadnia, że pod względem wdrażania technologii płatniczych Polska jest jednym ze światowych pionierów.

[androidpay]

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA