RTV  / Artykuł

Wideo dnia: jeśli tak wyglądają teraz seriale przyrodnicze, to ja dziękuję za Grę o Tron

Nie sądziłem, że serial przyrodniczy może wywoływać większe emocje niż najgłośniejsze seriale z wielomilionowymi budżetami. Wygląda na to, że BBC w swojej nowej serii Planeta Ziemia II pisze nową definicję tego, co możliwe do pokazania w telewizji.

Planeta Ziemia to głośny serial przyrodniczy BBC, który był emitowany w 2006 roku. Teraz, po dziesięciu latach, BBC Earth wypuszcza drugą serię. Planeta Ziemia II imponuje rozmachem realizacji. Dziś trafiłem na nowy trailer, po którym druga seria trafiła na szczyt mojej listy "do obejrzenia".

Czy jest osoba, na której poniższe kadry nie robią wrażenia? Sama historia również jest wyjątkowa.

Iguana już wie, że znalazła się w złym miejscu i w złym czasie.

Najodważniejszy gad zaczyna pełznąć po swoją ofiarę.

Wąż ma słaby wzrok, ale świetnie wyczuwa ruchy. Iguana stara się zachować spokój...

...lecz niestety plan nie wypala. Pozostaje dramatyczna ucieczka.

Zaczyna się prawdziwy pościg.

Przeciwnik ma przewagę liczebną, ale instynkt przetrwania u iguany wygrywa.

Trwa ucieczka, w której stawką jest życie.

Udało się. Iguana dołącza do innych osobników. Jest bezpieczna.

Cały trailer można obejrzeć poniżej.

Zapowiada się na to, że BBC zrobiło serial bardziej ekscytujący, niż najgłośniejsze pozycje Netfliksa i HBO

Każdy kolejny trailer Planety Ziemi II oglądam z zapartym tchem. To, co udało się osiągnąć ekipie realizacyjnej jest wyjątkowe. Jedno z haseł nowej serii brzmi "bliżej niż kiedykolwiek". Sądząc po trailerach, nie ma w tym żadnej przesady.

Zdumiewa rozmach, jakość realizacji, ale i mnogość ujęć. Pewnie każdy widz zadaje sobie to samo pytanie: "jak oni to nagrali?!". Materiał zza kulis można zobaczyć na naszym siostrzanym serwisie sPlay. Przez dziesięć lat od pierwszej serii technologia przeszła długą drogę. Filmowcy dostali zupełnie nowe narzędzia, dzięki którym mogą łatwiej niż kiedykolwiek filmować z powietrza i stabilizować nietypowe ujęcia. Era nieruchomego statywu odchodzi w zapomnienie.

Scena przedstawiona wyżej wygląda tak spektakularnie nie tylko dzięki kadrom, ale też dzięki świetnemu montażowi.

Napięcie jest budowane niczym w filmie akcji. Mamy dramatyczną sytuację, mamy przewagę liczebną wroga, mamy dramatyczny moment, w którym główny bohater jest w sytuacji (pozornie) bez wyjścia, po czym znajduje on sposób, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Całość potęguje idealnie dobrana muzyka. To wszystko sprawia, że widz może się utożsamić z głównym bohaterem. Mimo że oglądamy świat zwierząt, doskonale rozumiemy emocje, które nimi rządzą.

Jeśli tak ma wyglądać nowoczesny serial przyrodniczy, to chylę czoła. Scena z trailera jest jednym z najbardziej emocjonujących pościgów, jakie widziałem w serialu od wielu miesięcy. Jeśli cała seria utrzyma taki poziom, Gra o Tron, Westworld i House of Cards będą miały od kogo się uczyć.

Serial Planeta Ziemia II można oglądać na antenie BBC Earth. Pierwszy odcinek był wyemitowany 7. listopada, a kolejne będą miały premierę co poniedziałek. Cała seria liczy sześć odcinków, a w polskiej wersji językowej narratorem jest Krystyna Czubówna.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst