REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Tylko dolara zapłacisz za ten zestaw świetnych planszówek! Warto jednak wydać więcej

Najnowszy Humble Mobile Bundle to prawdziwa gratka dla fanów planszówek. Za jedyne 5 dol. można otrzymać naprawdę wiele interesujących tytułów, za których papierowe wersje należałoby zapłacić nawet kilkaset złotych.

08.11.2016
21:35
Humble Mobile Bundle to zestaw świetnych gier za 1, 3 lub 5 dol.
REKLAMA
REKLAMA

Humble Mobile Bundle, jak zwykle, jest podzielone na trzy progi cenowe wynoszące kolejno 1, 3 oraz 5 dol. W każdym z nich znajdują się 2-3 gry, z których co najmniej jedna jest naprawdę godna zainteresowania. W mojej opinii najciekawiej prezentuje się najniższy z progów. Osoby, które zdecydują się na zapłacenie co najmniej 1 dolara, otrzymają tytuły takie jak Carcassone oraz Scotland Yard. Oba tytuły to prawdziwe klasyki w świecie planszówek. Najważniejsze jednak jest, że gry te są wyjątkowo proste i nawet totalny laik już po chwili zrozumie ich zasady.

Co dostajemy za dolara?

Scotland Yard to tytuł, w którym jeden gracz kontroluje Pana X, przestępcę. Reszta z kolei jest detektywami. Każdy gracz może poruszać się po planszy wyłącznie zaznaczonymi trasami, za pomocą metra (duże odległości), autobusu (średnie odległości) lub taksówki (niewielkie odległości). Pan X może dodatkowo pływać portem po Tamizie.

Położenie detektywów jest cały czas widoczne, zaś w przypadku Pana X można zobaczyć tylko środek transportu, jakim się porusza. Detektywi muszą ze sobą współpracować tak, by którykolwiek z nich znalazł się na tym samym polu, co Pan X i tym samym go złapał.


Z kolei Carcassone to strategia turowa, w której chodzi o rozbudowanie swojego królestwa i zagarnięcie terytoriów rozbudowywanych przez innych. Każdy gracz może budować drogi, miasta, pola i wiele innych elementów, za które dostaje punkty. Te są zliczane pod koniec gry. Tytuł ten na tablecie sprawdza się jeszcze lepiej niż na fizycznej planszy, ponieważ bardzo żmudny proces liczenia punktów bierze na siebie urządzenie mobilne.

W dodatku sztuczna inteligencja jest z zasady uczciwa, więc ryzyko oszukiwania przez któregokolwiek z graczy spada tutaj do zera.

Czy warto wydać trzy dolary?

Bardzo podobna (i jednocześnie zupełnie inna) jest dostępna w 3-dolarowym progu gra Catan (Osadnicy z Katanu). Także tu chodzi o rozbudowę swojego królestwa, jednak tutaj należy brać pod uwagę również rozsądne zarządzanie własnymi surowcami i wymienianie się z nimi z innymi graczami. W trakcie gry zdobywają punkty zwycięstwa. Można je otrzymać za wybudowanie osady lub miasta, najdłuższej drogi lub stworzenie największej armii. Osoba, która zdobędzie 10 punktów zwycięstwa, wygrywa.

Gra ta jest nieco trudniejsza od Carcassone, ale już po jednej partii każdy powinien wiedzieć, o co w niej chodzi.

Zaszalejmy, zapłaćmy pięć dolarów!

Najciekawszym tytułem dostępnym po przekroczeniu tego progu cenowego jest Ticket to Ride (Wsiąść do Pociągu). W grze tej chodzi o zbudowanie na początku wylosowanych tras między dwoma miastami. Każdy gracz otrzymuje 45 pionków w kształcie wagonów, za pomocą których zaznacza się przejechane trasy. Podczas każdej tury gracze mogą dobierać nowe karty pociągów, budować połączenia między dwoma sąsiednimi miastami lub dobierać nowe trasy do zrealizowania.

REKLAMA

Gra kończy się po wyczerpaniu pionków przez jednego z graczy. Za zrealizowane trasy można otrzymać punkty dodatnie, za niezrealizowane ujemne. Pokaźny bonus otrzymuje też gracz, który wybuduje najdłuższe połączenie.

Jeżeli jesteście fanami planszówek, zapewne już dawno zapłaciliście za najnowsze Humble Mobile Bundle. Pozostałe osoby również powinny zdecydować się na ten zakup. Gry planszowe są bardzo ciekawe, ale nie należą do tanich. Ich wysoka cena odstrasza początkujacych graczy. Wydanie kilku dolarów na komplet popularnych gier to bardzo dobra okazja do poznania magii planszówek.

Sam przekonałem się do planszówek za sprawą ich mobilnych odsłon (również dostępnych w Humble Bundle!). Od tamtej pory kupiłem kilka fizycznych tytułów tego typu i absolutnie tej decyzji nie żałuję.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA