REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Gry

Kto i gdzie zarabia na eSporcie? Czytelne podsumowanie Polski, Europy i świata

Sub-rynek eSportu na jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi interaktywnej rozrywki. Między 2016 i 2019 rokiem wartość tego rynku ma przekroczyć magiczną barierę 1 miliarda dolarów. To najlepsza okazja, aby zajrzeć do portfeli eSportowców.

eSport - kto, ile i gdzie na tym zarabia?
REKLAMA
REKLAMA

Szybkiego, czytelnego podsumowania pod tytułem „Kto i gdzie zarabia na eSporcie?” dostarczyła nam agencja Mindspot. W takim razie sprawdźmy, gdzie najbardziej opłaca się zarywać noce przed CS:GO i LoL-em, szlifując eSportowe umiejętności.

Na początek informacja, która pokaże nam kontekst całej sytuacji. Do 2019 roku światowy rynek eSportu będzie wart aż 1,1 mld dolarów! Dokonując bezsensownego porównania, to więcej, niż polskie rynki hotelarskie, SPA i lodowe razem wzięte.

esport-pieniadze3

Jeżeli chodzi o nasze, polskie podwórko, aktualną wartość eSportowego rynku szacuje się na 40 milionów złotych. To mniej więcej tyle, ile zarobili polscy piłkarze za występy podczas EURO 2016. A będzie tylko lepiej.

esport-pieniadze2

Zaskoczeniem może być fakt, że łączne przychody z eSportu są u nas wyższe niż w… Azji! Stary Kontynent nie przegonił jednak USA, które wiedzie prym w komercjalizacji eSportowego fenomenu. Zupełnie mnie to nie dziwi.

esport-pieniadze4

Europa więcej zarabia za to na samych turniejach eSportowych. Takich, jak na przykład Intel Extreme Masters organizowane w katowickim Spodku, w czasie którego płatne bilety gwarantujące bezkolejkowy wstęp zawsze wyprzedawane są na pniu.

esport-pieniadze5

Pozostając na chwilę w katowickim Spodku, warto przypomnieć sobie największą odnotowaną wygraną polskich eSportowców. Doskonale znana, popularna ekipa Virtus.pro zgarnęła 1,5 miliona złotych, wygrywając w CS:GO finały ligowe. A rodzice mówili, że z grania nie będzie pieniędzy...

esport-pieniadze6
REKLAMA

Jeżeli chodzi o największe wygrane na świecie, niepokonana zostaje Dota 2. Współfinansowanie nagrody przez fanów gry, którzy kupują przedmioty wewnątrz cyfrowego sklepu, pozwoliło w 2016 roku przeznaczyć aż 20 milionów dolarów na nagrody turnieju The International. Tylko jeden milion z tej sumy wyłożyli organizatorzy.

esport-pieniadze1
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA