REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Szykujcie się na ogromne wyprzedaże! Lada moment startuje chiński Dzień Singla

Już 11 listopada będzie miał miejsce chiński Dzień Singla, czyli jedno z największych świąt handlowych na świecie. Zostało ono zapoczątkowane w 2009 roku przez platformę sprzedażową Alibaba, ale z czasem do zabawy przyłączyły się też inne azjatyckie sklepy.

10.11.2016
21:32
Dzień Singla to czas największych chińskich wyprzedaży
REKLAMA
REKLAMA

Dzień Singla jest odpowiedzią na dwa zachodnie święta. Po pierwsze, jest odwrotnością Walentynek, czyli dnia zakochanych. Oprócz tego jest odpowiedzią na Czarny Piątek i Cyfrowy Poniedziałek, czyli zachodnie promocje odbywające się zaraz po Święcie Dziękczynienia. W wielkim skrócie, w Dniu Singla chodzi o to, aby każdy samotny mieszkaniec Chin zrobił sobie drobny prezent w dniu, w którym w kalendarzu spotykają się wyłącznie samotne jedynki (11.11).

Dzień Singla z roku na rok staje się coraz popularniejszy.

Jak donosi PayU, właśnie tego dnia Alibaba bije kolejne handlowe rekordy. Przykładowo, rok temu na Aliexpress w Dzień Singla sprzedano produkty o łącznej wartości 14,3 mld dol. To robi wrażenie, zwłaszcza że względem 2014 roku obroty w tym dniu wzrosły o 60 proc., z poziomu 9,3 mld dol. Podczas pierwszej edycji Dnia Singla, w 2009 roku, wyniosły zaledwie 100 mln dol. Różnice w obrotach są widoczne gołym okiem.

Wyniki te są tym bardziej zaskakujące, że od dłuższego czasu chińska gospodarka przeżywa kłopoty. Z drugiej strony, być może oszczędni obywatele chomikują oszczędności właśnie po to, by wydać je w dniu wyprzedaży? Jeżeli spojrzeć na to z tej strony, to kiepska sytuacja gospodarcza może napędzać to święto. A ono z kolei napędza gospodarkę. Jak podaje Alibaba, do zrealizowania wszystkich zamówień potrzebne będzie 1,7 mln kurierów, 400 tys. samochodów i 200 samolotów. Pamiętajcie, że mówimy tu wyłącznie o statystykach Alibaby, pomijając dane innych sklepów biorących udział w akcji! Tak naprawdę Dzień Singla jest znacznie szerzej zakrojonym wydarzeniem.

Na sukces Dnia Singla wpływ ma też ogromna kampania marketingowa prowadzona przez Alibabę. Biorą w niej udział lokalne oraz światowe gwiazdy, które namawiają Azjatów do robienia zakupów właśnie tego dnia. Jednym z najciekawszych spotów był ten, w którym grał Kevin Spacey. Jako Frank Underwood, prezydent USA z serialu House of Cards, życzył wszystkim kupującym udanego Dnia Singla i żałował, że z powodu zabezpieczeń sieciowych w Białym Domu nie może wziąć udziału w promocji.

Dzień Singla zaczyna się jutro o godzinie 9:00.

REKLAMA

Jednak warto zacząć się do niego przygotowywać już teraz i zacząć śledzić strony z promocjami. Być może dzięki temu uda się wam upolować naprawdę ciekawe gadżety i sprzęty w niskich cenach. Sam też zamierzam skorzystać z jutrzejszych promocji i kupić kilka niezbyt przydatnych rzeczy. Na Aliexpress są one tak tanie, że warto pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i nabyć kilka przedmiotów, na które po prostu mamy aktualnie ochotę, nawet jeżeli tak naprawdę ich nie potrzebujemy.

Należy tylko pamiętać o bardzo długim czasie transportu przesyłek z Państwa Środka. W zeszłym roku zdecydowana większość przedmiotów kupionych z okazji Dnia Singla dotarła do mnie dopiero w styczniu, a ostatnia paczka z listopadowymi zakupami zawitała w moim mieszkaniu na początku maja. Właśnie dlatego radzę nie kupować gwiazdkowych prezentów na Aliexpress. No chyba że chcecie je wręczyć swoim bliskim nie w najbliższe, ale dopiero przyszłe Święta Bożego Narodzenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA