REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Co ma wspólnego polski kantor online z marką Nvidia? Kartę graficzną. No, prawie

Nvidia kojarzy się przede wszystkim z kartami graficznymi do komputerów osobistych, chociaż jeszcze kilka lat temu brylowała w światku mobilnym. Okazuje się, że technologie tej firmy mogą znaleźć zastosowanie w zupełnie innej gałęzi biznesu, a skorzysta z nich nawet kantor online - Cinkciarz.

16.11.2016
18:45
Współpracą z firmą Nvidia chwali się jeden z takich kantorów, czyli polski i swojski Cinkciarz.pl.
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż smartfonach i tabletach Snapdragon od Qualcomma przegonił układy z rodziny Tegra od Nvidii, a AMD buduje serca konsol dla Microsoftu i Sony, to Tegra X trafiła do nowej konsoli Nintendo, a w świecie komputerów osobistych nadal prym wiedzie Nvidia, to karty GeForce nadal mają większość rynku.

Współpracą z firmą Nvidia chwali się jeden z takich kantorów, czyli polski i swojski Cinkciarz.pl.

W informacji o wykorzystaniu technologii Nvidii można przeczytać, że to będzie przełom, który “zmieni sposób, w jaki ludzie wymieniają waluty i dokonują płatności w sieci”. Nikt nie zaprzęgnie jednak jedynie do pracy kilku połączonych GeForce’ów i układów Tegra, które zajmowałyby się napędzaniem serwera.

Twórcy serwisu Cinkciarz chcą wykorzystać tzw. superkomputer - Nvidia DGX-1. Wykorzystanie go ma pomóc użytkownikom “podejmować jeszcze trafniejsze decyzje transakcyjne”. Wykorzystane zostaną przez twórców kantoru online tym samym big data i sztuczna inteligencja (“deep learning” i “AI accelerated analytics”).

W obliczeniach wykorzystujących big data liczy się wydajność GPU, czyli układów graficznych.

Co jak co, ale w tej kwestii Nvidia ma spore doświadczenie. Sztuczna inteligencja i analiza przepastnych informacji może okazać się tym next big thing. Starają się o tym nas przekonać takie korporacje jak Google i Facebook, u których nowe technologie przetwarzania danych mają wysoki priorytet.

Komputery wykorzystujące sztuczną inteligencję do obliczeń nie są już tylko pieśnią przyszłości i konceptami. Serwis Cinkciarz, o czym informuje PAP, to kolejny przykład na to, jak firmy mogą wdrożyć najnowsze technologie już teraz. Okazuje się, że nie trzeba czekać na to kolejnych lat lub dekad.

REKLAMA

Cinkciarz chwali się, że wykorzystywane przez nich “uczący się” superkomputer Nvidia DGX–1 “będzie pierwszym podobnej klasy urządzeniem w naszym regionie”. Oprócz tego firma chwali się, że stworzy co najmniej 500 miejsc pracy w ramach powołanego przez spółkę Centrum Rozwojowo-Badawczego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA